ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
PRACE DYPLOMOWE

Zasada dostępu stron trzecich w prawie energetycznym wspólnotowym i w prawie polskim
29.03.2004r. 13:38

Liberalizacja i konkurencja - to obecnie bardzo często używane pojęcia, znajdujące zastosowanie do niemal wszystkich obszarów działalności gospodarczej, zarówno w Unii Europejskiej, jak i krajach, które dopiero od niedawna weszły na ścieżkę gospodarki rynkowej. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie spodziewał się, że kategorie te będą odnoszone do sektora energetycznego, tradycyjnie uważanego za monopol naturalny, w którym mechanizmy rynkowe nie mogą być stosowane.
Takie podejście wynikało ze szczególnej roli, jaką odgrywa energia elektryczna w każdym rozwiniętym kraju. Jest ona używana do produkcji niemal wszystkiego, a koszty jej wytwarzania są jednym z głównych czynników wpływających na konkurencyjność danej gospodarki. Przypisanie specjalnego statusu elektroenergetyce uzasadniane było koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz ciągłością i niezawodnością dostaw energii do odbiorców. W sposób świadomy rezygnowano z konkurencji w elektroenergetyce, uważając za całkowicie naturalne, iż tak ważny dla całej gospodarki sektor funkcjonuje w warunkach monopolu. Owa wyjątkowość elektroenergetyki uwarunkowana jest także względami historycznymi. Po drugiej wojnie światowej, która spowodowała zniszczenie wielu systemów elektroenergetycznych, rządy państw europejskich uczyniły ich odbudowę priorytetem, czyniąc sektor elektroenergetyczny motorem odbudowy całej powojennej gospodarki. Przyjęto, iż odpowiedzialność za tak istotną usługę jaką jest dostarczanie energii elektrycznej bierze na siebie rząd, co w prostej linii doprowadziło do nacjonalizacji przemysłu energetycznego. Wyrazem tego było utworzenie przedsiębiorstw energetycznych, w pełni poddanych kontroli państwa, jak na przykład ENEL we Włoszech, Electricite de France czy Electricidade de Portugal.(...)

Tomasz Janas
Ul. 11 Listopada 19 m. 30
91-370 Łódź
tel. 0-42 6583010
e-mail: tjanas@gmx.co.uk
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE