ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Studenci pracują nad połączeniem architektury z organiczną elektroniką
16.05.2021r. 11:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Kiedyś ławka w parku służyła wyłącznie do siedzenia. Dziś rozszerza się jej funkcje np. o możliwość naładowania smartfona. Nad taką kwestią - połączenia współczesnej architektury z technologiami elektroniki organicznej - zastanawiają się studenci Politechniki Śląskiej.
Projekt młodych inżynierów odbywa się w ramach zajęć typu PBL (ang. project-based learning), które mają łączyć studentów i naukowców z różnych dziedzin i wydziałów z partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań.

Ten projekt łączy chemię z architekturą. Efektem końcowym mają być dwie koncepcje elementów małej miejskiej architektury z wykorzystaniem elementów organicznej elektroniki, które mogłyby powstać w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zdaniem liderki projektu dr inż. arch. Agnieszki Labus z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej interdyscyplinarność i rozszerzenie architektury o inne dziedziny to trend przyszłości.

"Dzisiaj ważnym elementem przestrzeni czy elementów małej architektury jest to, aby były nie tylko ładne, ale i użyteczne, a ponadto nawiązywały do tożsamości danego miejsca. Taka klasyczna ławeczka może jeszcze przed 10-20 laty była wystarczająca sama w sobie, ale technologia tak szybko postępuje, że teraz, odpowiadając na potrzeby społeczne, powinna np. dać możliwość naładowania telefonu, czerpiąc prąd z paneli fotowoltaicznych" - wyjaśniła.

Nawiązała w ten sposób do organicznej elektroniki, której przykładem są OLED-y, czyli diody luminescencyjne wytwarzane z zaawansowanych materiałów organicznych. Dzięki nim wyświetlacze urządzeń elektronicznych są elastyczne i mogą być stosowane np. w formie zwijanej rolki. - Podobnie jak koncentratory słoneczne są to rozwiązania dające nowe możliwości funkcjonalne, ale i ciekawy efekt wizualny - dodała.
Obecnie zespół - Agnieszka Labus wraz ze studentkami Agatą Goleśną i Julią Nikodem oraz z dr inż. Aliną Brzęczek-Szafran z Wydziału Chemii Politechniki Śląskiej ze studentami Karolem Undasem i Bartoszem Łaganem - pracuje nad opracowaniem dwóch koncepcji urbanistyczno-architektonicznych, z analizami urbanistycznymi, konceptami, rysunkami, wizualizacjami, których efektem ma być publikacja w czasopiśmie naukowym oraz raport z przygotowanego projektu. Koncepcje mogłyby powstać w wybranych miejscach w Katowicach i Gliwicach, na co też liczą autorki i autorzy.

Szczegółów na razie nie chcą zdradzać, ponieważ najpierw członkowie zespołu chcieliby wystąpić z wnioskiem np. o wzór użytkowy. Nasze uczelniane projekty PBL są krótkie, najczęściej semestralne, ale bardzo często mają potencjał wdrożeniowy - podkreśliła Labus.

Dodała, że choć obecnie produkcja takich wspomnianych rozwiązań małej architektury z elementami elektroniki organicznej jest dopiero rozwijana, to popyt na tego typu instalacje rośnie, dlatego ich komercjalizacja jest kwestią czasu.


źródło: PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik


5G wraca w Polsce na agendę!
 • Po wielu miesiącach ciszy mamy przyśpieszenie w sprawie aukcji 5G
 • 5G wypiera WI-FI
 • 5G będzie wzbudzać społeczne emocje. Rząd Morawieckiego planuje kampanię edukacyjną i walkę z fake newsami na temat 5G

 • DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
  cire
  ©2002-2021
  Agencja Rynku Energii S.A.
  mobilne cire
  IT BCE