ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Internetowe "Lekcje Pamięci" przybliżą historię strajku i pacyfikacji kopalni Wujek
07.05.2021r. 12:35

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Działające w Katowicach Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, kultywujące pamięć o ofiarach pacyfikacji kopalni Wujek oraz historii opozycji demokratycznej, przygotowało adresowany do szkół cykl warsztatowy "Lekcje Pamięci" poświęcony tragicznym wydarzeniom sprzed blisko 40 lat.
"Za pomocą dostępnych multimediów i materiałów edukacyjnych podzielimy się z młodzieżą naszą wiedzą o pacyfikacji kopalni Wujek i znaczeniu wydarzeń stanu wojennego dla współczesności - historia bowiem powinna być nauczycielką życia" - wskazują inicjatorzy przedsięwzięcia, adresowanego głównie do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych.

Działalność edukacyjna jest jednym z zadań Śląskiego Centrum Wolności Solidarności, prowadzącego muzeum przy katowickiej kopalni Wujek. Po wybuchu epidemii koronawirusa, Centrum dostosowało swoją ofertę do potrzeb, organizując lekcje i warsztaty online dla uczniów z całej Polski. Tylko w kwietniu tego roku z takich lekcji, poświęconych różnym zagadnieniom dotyczącym działań opozycji w okresie PRL, było 81. Wzięło w nich udział niespełna 1,7 tys. uczniów szkół podstawowych i średnich.

Również nowy projekt "Lekcji Pamięci", przybliżający historię pacyfikacji strajku w kopalni Wujek oraz biografie dziewięciu górników, którzy zginęli od milicyjnych kul, z powodu pandemii oraz trwającej rozbudowy Centrum będzie prowadzony przede wszystkim online. Zajęcia mogą być jednak realizowane także stacjonarnie w placówkach oświatowych i instytucjach kultury na podstawie indywidualnych uzgodnień, uwzględniających aktualną sytuacją epidemiczną.

Pomysłodawcy projektu, przygotowanego w roku 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji kopalni, chcą, by wiedza o wydarzeniach z 16 grudnia 1981 r. w Katowicach była jednym z podstawowych elementów kształtowania obywatelskiej pełnoletniości i tożsamości.

Warsztaty mogą być realizowane zarówno w ramach lekcji historii, jak i wiedzy o społeczeństwie czy edukacji regionalnej. Zadaniem nauczyciela jest utworzenie spotkania i przesłanie odpowiedniego linku logowania lub numeru ID do uczniów oraz prowadzącego zajęcia pracownika Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Nauczyciel powinien też być obecny podczas zajęć i dbać o zachowanie porządku w czasie trwającej do godziny internetowej lekcji. Bezpłatne zajęcia będą prowadzone w dni powszednie do 24 czerwca.
Będące obecnie w trakcie rozbudowy Śląskie Centrum Wolności i Solidarności mieści się w dawnym magazynie odzieżowym kopalni Wujek. Przylega do niego rampa, z której członkowie plutonu specjalnego ZOMO 16 grudnia 1981 roku strzelali do strajkujących górników. Przedmiotem działalności Centrum jest zachowywanie i upowszechnianie wiedzy o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, działalności ruchów opozycyjnych w okresie do 1989 r. i wydarzeniach związanych z pacyfikacją strajków na obszarze obecnego woj. śląskiego oraz o utworzeniu i działalności NSZZ Solidarność.

Przykopalniane muzeum powstało w 2008 r. Przed rozbudową składało się z trzech sal wystawowych, w których ukazana była m.in. historia kopalni z makietą odwzorowującą teren kopalni oraz przebieg działań sił milicyjno-wojskowych podczas pacyfikacji zakładu. Po muzeum od lat oprowadzają górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku.

Po przebudowie, Centrum znacząco powiększy się, udostępniając dwa kolejne poziomy. Ekspozycja będzie mieściła się nie tylko - jak dotąd - na parterze, ale też na poddaszu, które zostanie podniesione oraz w podziemiach. Wystawa będzie prezentowała historię PRL-u - przede wszystkim działalność opozycji demokratycznej, m.in. powstanie NSZZ Solidarność, wizyty Jana Pawła II, strajki, stan wojenny, pacyfikację Wujka i jej efekty oraz przebieg sądowych procesów, w których sądzeni byli sprawcy tej zbrodni. W styczniu br. podpisano umowę z wykonawcą nowej wystawy głównej Centrum. Przetarg wygrała firma Adventure Ekspozycje.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE