ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wkrótce unijny projekt przekwalifikowań dla pracowników górnictwa
11.03.2021r. 20:49

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Unijny projekt, mający ułatwić m.in. obecnym pracownikom branży górniczej zmianę kwalifikacji oraz pracy, zapowiedzieli w czwartek przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Projekt zakładający kursy, szkolenia, ale też pomoc materialną, ma wesprzeć 310 osób.
O przedsięwzięciu mówiła podczas nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, poświęconej stanowi przygotowania Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji (TPST), dyrektor wydziału rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego Małgorzata Staś.

Jak przypomniała, przygotowując transformację gospodarczą woj. śląskiego, jego władze sformułowały w 2019 r. plan działań, pokazujący wyzwania dla regionu w obszarach: ekonomii, jakości życia i kapitału ludzkiego. Dotąd na przygotowane pod tym kątem projekty unijne, m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-20, skierowano ogółem 6,7 mld zł.

Dyrektor Staś zaznaczyła, że pod kątem najnowszej aktualizacji śląskiego RPO przygotowano już kolejne przedsięwzięcia. Pierwsze z nich to "projekt outplacementowy Energia", przygotowany przez Wojewódzki Urząd Pracy. Jego wartość oszacowano na 10 mln zł, będzie skierowany do 310 osób.

"Ma on na celu kompleksowe wsparcie pracowników sektora górniczego i okołogórniczego i przełożenie tych pracowników do pracy w innych branżach. Tego pracownika jeszcze zatrudnionego w górnictwie przejmujemy, przekwalifikowujemy, ma on również wsparcie, w tym psychologiczne - i stwarzamy nowe miejsce jego pracy" - wyjaśniła specjalistka.

Z przedstawionej przez nią prezentacji wynika, że zakres projektu - przewidzianego do realizacji od marca br. do grudnia 2022 r. - ma obejmować "wsparcie dla osób zwolnionych, przewidzianych do zwolnienia lub zagrożonych zwolnieniem z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, realizowane w formie wsparcia outplacementowego".
Efektami mają być: "wsparcie 310 osób z grupy docelowej, indywidualny plan działania, wsparcie psychologiczne, szkolenia, kursy, studia podyplomowe, pośrednictwo pracy, subsydiowane zatrudnienie, doposażenie stanowiska pracy, sfinansowanie kosztów dojazdu do miejsca zatrudnienia, dodatek relokacyjny".

Innym nowym projektem, realizowanym przez samorząd województwa, ma być "Śląskie obserwatorium procesu transformacji". Dyrektor Staś wskazała, że jego celem jest "wsparcie i usprawnienie procesu transformacji, zaangażowanie w tym projekcie dużych grup, w tym związków zawodowych". Projekt ma mieć wartość 1,5 mln zł (w tym 1,3 mln zł z RPO).

Zarząd woj. śląskiego przygotowuje obecnie TPST dla siedmiu podregionów województwa, planowanych do objęcia wsparciem unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z zaprezentowanym w styczniu br. przez rząd projektem Umowy Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027, do województwa śląskiego ma trafić ponad połowa całej krajowej puli FST (2 mld 66 mln euro).

Unijny mechanizm sprawiedliwej transformacji koncentruje się na dwóch kierunkach: pierwszy to adresowana m.in. do biznesu dywersyfikacja i modernizacja gospodarek lokalnych; drugi ma ograniczać negatywne skutki dla rynku pracy. Prace nad TPST woj. śląskiego trwają od wielu miesięcy; jego pierwsza wersja ma zostać upubliczniona jeszcze w marcu br.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Uważny 12.03.2021r. 08:06
Przekwalifikowanie 1 pracownika górnictwa z 310 przewidzianych w programie ma kosztować 32 258,06 zł.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE