ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Katowice: Kolejna tura rozmów o transformacji górnictwa
15.02.2021r. 14:08

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Osłony socjalne dla pracowników transformowanego górnictwa węgla kamiennego oraz czyste technologie węglowe - to tematy trwającej w poniedziałek, 15 lutego, w Katowicach kolejnej tury rozmów w sprawie umowy społecznej dla branży.
W spotkaniu ze stroną społeczną w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach uczestniczy przewodniczący negocjacjom wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, który przed jego rozpoczęciem ocenił, że trudno określić perspektywę uzgodnienia umowy: czy będzie to w przyszłym tygodniu, czy jeszcze w kolejnych.

"Mam nadzieję, że będziemy mogli niebawem znaleźć taką formułę, która pozwoli wszystkim stronom określić tę umowę społeczną. Do tego zmierzamy" - zadeklarował Soboń. "Dzisiaj będziemy rozmawiać o kwestiach związanych z osłonami dla pracowników i po południu czy późnym popołudniem nt. czystych węglowych, pewnie skończymy to jutro. Jutro także spotka się ponownie zespół ds. pomocy publicznej, a w tym tygodniu w czwartek zespół ds. transformacji" - zapowiedział wiceszef MAP.

Wiceminister Soboń w ubiegłym tygodniu zaproponował powołanie zespołów roboczych, uzgadniających poszczególne punkty zapowiadanej umowy społecznej dla górnictwa, które następnie rozpoczęły pracę.

W ostatni czwartek (11 lutego) spotkał się zespół poświęcony części umowy społecznej dotyczącej pomocy publicznej, w piątek natomiast rozmawiano nt. transformacji regionu w zespole międzyresortowym, także z udziałem przedstawicieli samorządu województwa. Przedstawiono tam mechanizmy mające wspierać ten proces, m.in. z wykorzystaniem środków unijnych.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz relacjonował przed poniedziałkowymi rozmowami, że "trochę udało się ustalić podczas zespołu transformacyjnego". "Podczas pierwszego, tego najważniejszego, nie udało się ustalić nic" - ocenił. "Strona rządowa nie przekazała żadnych potrzebnych danych do prac tego zespołu" - wyjaśnił Kolorz.

Przed blisko tygodniem, we wtorek, na spotkaniu plenarnym w Katowicach szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedstawił związkowcom założenia przyjętej dwa tygodnie temu przez rząd Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.
Pytany w poniedziałek o zgłaszane przez związkowców możliwe niespójności tego dokumentu z oczekiwaniami strony społecznej Soboń podkreślił, że "nie ma sprzeczności między Polityką Energetyczną Polski, przyjętą przez rząd, a tym, o czym teraz rozmawiamy, czyli treścią umowy społecznej. To mogę powiedzieć" - zadeklarował.

"W PEP 2040 horyzont jest zakreślony, jeśli chodzi o samą strategię, do 2040 r., ale po 2040 r. mamy wciąż w miksie energetycznym udział węgla. W zależności oczywiście od praw do emisji on jest różny, natomiast po 2040 r. w PEP, podobnie, jak w tych rozmowach, które toczymy, mamy obecność węgla w energetyce zawodowej, w ciepłownictwie czy przemyśle" - uściślił wiceminister. "Oczywiście to będzie spadające zużycie węgla, ale to jest pokazane w PEP, dlatego tu nie ma sprzeczności co do tego, że mamy zapisany 2049 r. jako koniec węgla. Natomiast PEP jest po prostu do 2040 r., tam są bodaj jeszcze 23 mln ton węgla w 2040 r. wciąż w zapotrzebowaniu dla polskiej gospodarki" - podkreślił wiceszef MAP.

Szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek zwrócił w poniedziałek uwagę na trudną sytuację finansową Polskiej Grupy Górniczej - zaznaczył, że ma ona obecnie finansowanie do końca marca. Związkowcy domagają się realizacji obiecanej przez rząd pomocy covidowej z Polskiego Funduszu Rozwoju, która według ich szacunków dałaby spółce kolejne dwa miesiące.

"Usłyszałem, że podobno PFR zdąży do końca marca. Ja spokojnie czekam" - powiedział Hutek dziennikarzom. Pytany, kiedy ten spokój się skończy odpowiedział: "Jak zarząd ogłosi, że nie ma środków na 10 kwietnia, to spokój się skończy".

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE