ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Na Uniwersytecie Gdańskim powstają nowoczesne luminofory na podczerwień
15.02.2021r. 08:46

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Na Uniwersytecie Gdańskim prowadzony jest projekt "Perowskity i szerokopasmowe luminofory na podczerwień do diod świecących". Co kryje się pod tym enigmatycznym sformułowaniem?
Naukowcy wyjaśniają, że niewidoczne dla człowieka światło podczerwone ma mnóstwo zastosowań: od badania składu żywności, po sprawdzanie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Jednocześnie, w ostatnim czasie, kolosalnej miniaturyzacji uległy komponenty elektroniczne, w tym świecące diody (LED). Takich źródeł światła można dzięki temu używać m.in. w smartfonach. Luminofor może natomiast przetworzyć emitowane przez diodę światło w promienie podczerwone o pożądanym zakresie fal.

- Celem naszego nowego projektu jest wytworzenie oraz charakteryzacja nowoczesnych luminoforów emitujących światło w zakresie widzialnym oraz podczerwieni, wzbudzanych światłem z diod luminescencyjnych - mówi dr hab. Sebastian Mahlik, prof. UG.

- Chcemy stworzyć nowoczesne luminofory świecące w podczerwieni do przyszłych zastosowań, np. w przemyśle spożywczym lub medycynie. W badaniach skupiamy się na źródłach światła LED, na udoskonaleniu ich widma emisji za pomocą luminoforu, a także na ich zminiaturyzowaniu, by można było je zamontować np. w smartfonie - dodaje specjalista.

Projekt stanowi kontynuację wspólnych badań prowadzonych przez grupę prof. R. S. Liu w Narodowym Uniwersytecie w Tajwanie oraz grupę dra hab. Sebastiana Mahlika, a wcześniej prowadzonych przez prof. Marka Grinberga, w ramach projektu "Narrow Band Phosphors for the Application in Lighting and Backlighting of Light-Emitting Diodes".

Celem wcześniejszych badań było udoskonalanie źródeł światła białego LED, tak aby oddawanie barwy oświetlanych obiektów było lepsze, a samo światło przyjemniejsze w odbiorze. Dzięki takim udoskonaleniom mogą powstać np. lepsze żarówki oparte na diodach.
W nowym projekcie naukowcy będą pracowali nad luminoforami opartymi na bazie tlenków, domieszkowanych jonami metali przejściowych przede wszystkim jonami Cr3+ i nad perowskitowymi kropkami kwantowymi.

Grupa z Tajwanu znana jest już z prac nad nieorganicznymi luminoforami. Specjalizuje się m.in. w syntezie wysokociśnieniowej i zaawansowanych badaniach strukturalnych. Tajwańscy specjaliści będą więc odpowiadać za syntezę nowych materiałów i budowę prototypów.

Zespół z Uniwersytetu Gdańskiego dysponuje natomiast zapleczem do badań spektroskopowych luminoforów. Będzie więc z kolei badał własności nowych luminoforów i tworzył modele teoretyczne nowych materiałów.

Projekt znalazł się na liście czterech projektów rekomendowanych do dofinansowania w VIII konkursie w ramach w ramach Polsko-Tajwańskiej Współpracy Badawczej (2020). Konkursy te prowadzone są w ramach współpracy naukowo-badawczej między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie, a Ministerstwem Nauki i Technologii (MOST) w Tajpej.


Zapraszamy, to też ciekawy temat


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE