ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jacek Pytel prezesem Tauronu Wydobycie po rezygnacji Tomasza Cudnego
13.02.2021r. 13:50

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Dotychczasowy wiceprezes Tauronu Wydobycie Jacek Pytel został powołany od soboty na stanowisko jej prezesa - poinformowało PAP biuro prasowe spółki. Dzień wcześniej ze stanowiska zrezygnował dotychczasowy jej prezes Tomasz Cudny.
Jak wynika z przesłanego PAP w sobotę komunikatu Tauronu Wydobycie, rada nadzorcza spółki powołała z dniem 13 lutego br. na stanowisko jej prezesa dotychczasowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych Jacka Pytla. "Tomasz Cudny, dotychczasowy prezes zarządu Tauronu Wydobycie, 12 lutego br. złożył rezygnację z tej funkcji" - napisano.

Wskazano też, że zarząd Tauronu Wydobycie pracuje obecnie w składzie: Jacek Pytel - prezes zarządu, Edward Paździorko - wiceprezes zarządu ds. technicznych.

Spółka podała m.in. że Jacek Pytel zdobył doświadczenie menedżerskie pracując w zarządach firm z branży chemicznej, paliwowej, przemysłu drzewnego, maszynowego oraz okołogórniczego. Był dyrektorem finansowym w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie takich jak: Energoaparatura, PMPG Polskie Media, a także głównym kontrolerem - dyrektorem biura controllingu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zasiadał też w radach nadzorczych spółek koksowniczych oraz branży IT.

Rada nadzorcza Tauronu Wydobycie powołała Tomasza Cudnego na stanowisko prezesa spółki na początku sierpnia 2019 r. W przeszłości Cudny był też m.in. prezesem Katowickiego Holdingu Węglowego i prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

W połowie grudnia ub. roku prezes Cudny informował o realizowanych w spółce inwestycjach oraz prowadzonych działaniach naprawczych, na spotkaniu z parlamentarzystami Koalicji Obywatelskiej. Zapewnił m.in. o kontynuowaniu inwestycji w zakładach spółki, m.in. uruchomiono eksploatację ze złoża Brzezinka, a budowa nowego poziomu w kopalni Janina była zaawansowana w prawie 90 proc.

Jednym z tematów spotkania była budowa szybu Grzegorz w Jaworznie. Ta realizowana od kilku lat inwestycja, szacowana na ponad pół miliarda złotych, jest kluczowa dla przyszłości kopalni Sobieski. Według zapowiedzi, ten głęboki na 870 m szyb miałby uzyskać pełną funkcjonalność w 2023 r. Po jego uruchomieniu podziemna droga dotarcia do ściany wydobywczej skróciłaby się o ponad połowę. W ostatnim czasie m.in. związkowcy wyrażali obawy o przyszłość tej inwestycji.
"W trakcie spotkania rozmawialiśmy też o inwestycji Szyb Grzegorz. Do tej pory zakończono budowę infrastruktury powierzchniowej, niezbędnej do głębienia szybu i wydrążono ponad 80 metrów szybu w tzw. obudowie ostatecznej. Aktualnie trwają rozmowy pomiędzy Tauronem Wydobycie a wykonawcą inwestycji, ukierunkowane na ustalenie szczegółowych warunków jej dalszego prowadzenia" - relacjonował Cudny.

W końcu listopada ub. roku związkowcy z Tauronu Wydobycie wystosowali list do wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, domagając się jasnych deklaracji co do przyszłości kopalń spółki. Pismo było następstwem cytowanej w mediach wypowiedzi prezesa Grupy Tauron, dotyczącej konieczności głębokiej transformacji spółki wydobywczej oraz tego, że po 2021 r. nie będzie możliwe finansowe wspieranie działalności górniczej w ramach grupy.

1 grudnia ub. roku wiceminister Soboń spotkał się ze związkowcami z grupy Tauron oceniając, że wypracowanie efektywnego porozumienia ze stroną społeczną w energetyce i górnictwie jest kluczowe dla sfinansowania transformacji polskiej energetyki, która zagwarantuje spełnienie stawianych przez UE celów klimatycznych. Soboń podtrzymał wówczas wcześniejsze deklaracje, iż w ramach prac nad strategią dla energetyki prowadzone będą również rozmowy ze stronę społeczną tego sektora.

W końcu września, niemal równolegle do podpisania porozumienia między delegacją rządową a działającymi na Śląsku związkami w sprawie zasad i tempa restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, w Tauronie powstał komitet protestacyjno-strajkowy. Związki działające w zatrudniającej ok. 25 tys. osób grupie uznały wówczas, że strategia w tym zakresie wymaga również rozmów ze stroną społeczną firm energetycznych i zgłosiły postulat zorganizowania "energetycznego okrągłego stołu" na temat przyszłości tej branży.

Obecnie aktywa wytwórcze Grupy Tauron oparte są głównie na węglu kamiennym. W 2019 r. Grupa ogłosiła strategię tzw. zielonego zwrotu, w ramach której w perspektywie 2030 r. chce produkować dwie trzecie energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę. Priorytetem jest zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w strukturze wytwórczej i szybkie zmniejszanie emisji CO2.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jadzio 14.02.2021r. 19:31
I tak będzie ciążyło wydobycie na wyniku Taurona na gieldzie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE