ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mniejsza liczba górników z koronawirusem w śląskich kopalniach
28.12.2020r. 10:39

Miniony tydzień był kolejnym z rzędu, kiedy zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem. W dwóch spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców, w dwóch innych spółkach liczba zakażonych nieznacznie wzrosła.
Obecnie - według poniedziałkowych danych spółek - z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się 92 górników wobec 105 tydzień wcześniej. To ponad pięciokrotnie mniej niż w połowie listopada, kiedy chorych było 520 górników. Od tej pory liczba zakażonych systematycznie maleje.

W kwarantannie jest obecnie łącznie ponad 180 pracowników kopalń - ok. 50 osób mniej niż przed tygodniem i kilkakrotnie mniej niż w listopadzie.

W odniesieniu do poniedziałku 21 grudnia, spadek liczby zakażonych górników nastąpił w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) oraz spółce Węglokoks Kraj, zaś niewielki wzrost (o jedną osobę w każdej ze spółek) odnotowano w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) i Tauronie Wydobycie.

Obecnie z wirusem zmaga się 55 górników z PGG (wobec 54 przed tygodniem), 28 z JSW (wobec 40 tydzień temu), 5 z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie (tydzień temu 4) oraz 4 ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek, wobec 7 w miniony poniedziałek.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 4 400 osób, a wyzdrowiało 4 338. Kwarantanną jest objętych 105 pracowników wobec 117 tydzień wcześniej.

W ciągu tygodnia, od minionego poniedziałku, wśród pracowników PGG potwierdzono łącznie 20 nowych przypadków koronawirusa (tydzień wcześniej było ich 34), przybyło także 19 ozdrowieńców (wobec 31 tydzień wcześniej). Obecnie spółka nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach. Wszystkie zakłady PGG pracują normalnie, w zaostrzonym reżimie sanitarnym.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, obecnie zakażonych jest 28 osób wobec 40 tydzień temu i 50 przed dwoma tygodniami. W ciągu minionego tygodnia potwierdzono siedem nowych przypadków zachorowania (tydzień wcześniej 22), a 19 osób wyzdrowiało (tydzień wcześniej 32).
Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4 589 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4 561 wyzdrowiało. Kwarantanną jest objętych 65 osób wobec 88 tydzień temu.

W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy używają też ochronnych masek i okularów na stanowiskach pracy oraz w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc - łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.

W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się obecnie - według poniedziałkowych danych - pięciu pracowników wobec czterech przed tygodniem i siedmiu dwa tygodnie temu. Przez kwarantannę przeszło dotąd w sumie ok. 700 osób z około 6,5 tys. pracowników spółki - obecnie w kwarantannie jest siedmiu pracowników. Ponad 260 górników ma już status ozdrowieńców.

W firmie Węglokoks Kraj, gdzie na początku lata wyzdrowieli wszyscy z kilkuset zakażonych wiosną pracowników, w poniedziałek były cztery przypadki zakażenia SARS-CoV-2 (wobec siedmiu tydzień temu), a siedmiu górników było w kwarantannie (przed tygodniem 14).

Woj. śląskie jest regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. Według danych resortu zdrowia, w poniedziałek w regionie potwierdzono 224 nowe przypadki zakażenia, poinformowano także o śmierci w woj. śląskim kolejnych czterech osób chorych na COVID-19; każda z nich cierpiała także na inne schorzenia.

Z ostatnich dostępnych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w sobotę w regionie zajęte było 1 570 spośród 3 696 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte były 152 na 300 dostępnych łóżek respiratorowych

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE