ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mniej górników z koronawirusem - w tydzień więcej ozdrowieńców niż nowych zakażeń
16.11.2020r. 11:21

W ciągu minionego tygodnia zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem - ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców. Obecnie z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się 520 górników z czterech spółek węglowych, a ponad 1,1 tys. objęto kwarantanną.
Wzrost liczby zakażonych pracowników - w odniesieniu do poniedziałku 9 listopada - nastąpił jedynie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW). W Polskiej Grupie Górniczej (PGG) oraz spółkach Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj liczba chorych jest obecnie mniejsza niż tydzień temu.

Jak wynika z poniedziałkowych danych spółek węglowych, obecnie z wirusem zmaga się 332 górników z PGG (wobec 349 przed tygodniem), 114 z JSW (wobec 99 tydzień temu), 61 z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie (tydzień temu 92) oraz 13 ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek, wobec 18 w miniony poniedziałek.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 4 115 osób, a wyzdrowiało 3 779. Kwarantanną jest objętych 731 pracowników wobec 757 tydzień wcześniej.

W ciągu tygodnia, od minionego poniedziałku, wśród pracowników PGG potwierdzono łącznie 178 nowych przypadków koronawirusa, przybyło także 192 ozdrowieńców. Obecnie spółka nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach. Wszystkie zakłady PGG pracują normalnie.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed ponad miesiącem - wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a chorych pozostawało jedynie kilku górników. Obecnie w spółce zakażonych jest 114 osób wobec 99 tydzień temu. W ciągu minionego tygodnia potwierdzono 93 nowe przypadki zachorowania, a 78 osób wyzdrowiało.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4 393 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4 279 wyzdrowiało. Kwarantanną objęto 316 osób wobec 224 tydzień temu.

W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy powinni używać ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc - łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.
W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się obecnie - według poniedziałkowych danych - 61 pracowników wobec 92 przed tygodniem. Przez prewencyjną kwarantannę przeszło dotąd w sumie przeszło 500 z ok. 6,5 tys. pracowników spółki; ponad 100 pracowników ma status ozdrowieńców. Przedstawiciele firmy podkreślają, że firma wdrożyła zaostrzone procedury bezpieczeństwa i stawia na szeroką profilaktykę.

"Na terenie zakładów górniczych prowadzona jest intensywna kampania informacyjna z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia. W komunikacji wykorzystywane są zarówno media elektroniczne - intranet, mailing, telebimy, monitory, jak i materiały drukowane oraz szkolenia. Działający w spółce sztab kryzysowy monitoruje sytuację epidemiologiczną i na bieżąco dostosowuje do niej wdrażane środki zaradcze" - zapewnił rzecznik firmy Daniel Iwan.

Wśród pracowników Tauronu Wydobycie rozdysponowano prawie 50 tys. maseczek ochronnych wielokrotnego użytku, których górnicy mogą używać również poza miejscem pracy.

W spółce Węglokoks Kraj, gdzie na początku lata wyzdrowieli wszyscy z kilkuset zakażonych wiosną pracowników, w poniedziałek było 13 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 (wobec 18 tydzień temu), a 50 górników objęto kwarantanną (wobec 37 w miniony poniedziałek). Żaden z zakażonych górników nie wymaga hospitalizacji.

Od kilku tygodni woj. śląskie znów jest regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. W poniedziałek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła w woj. śląskim 102 326 - o 3 322 więcej niż w niedzielę. W regionie zmarły łącznie 1 502 osoby z COVID-19 - w poniedziałek poinformowano o 21 kolejnych zgonach. Najmłodsza z ofiar miała 43 lata, najstarsza 91.

Wyzdrowiało ok. 44,1 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (45 166 osób) - w poniedziałek w regionie przybyło 1615 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 774 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest obecnie łącznie niespełna 5,9 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest prawie 67,7 tys. mieszkańców regionu.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w niedzielę w regionie zajęte było 2 196 spośród 3 112 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 229 na 258 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie w poniedziałek będą dostępne dzień później.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE