ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska Grupa Górnicza zaostrzyła środki prewencji w związku z pandemią
12.10.2020r. 11:33

Polska Grupa Górnicza, gdzie w ciągu minionych dwóch tygodni podwoiła się liczba górników zakażonych wirusem SARS-CoV-2, zaostrzyła środki prewencji w związku z pandemią. M.in. górnicy powracający do pracy po nieobecności, w razie potrzeby będą testowani pod kątem koronawirusa.
"Powrót do pracy po absencji, w razie wywiadu epidemicznego mogącego wskazywać na jakiekolwiek ryzyko, poprzedzony zostanie wykonaniem testów na obecność koronawirusa" - poinformował w poniedziałek rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Ponadto z inicjatywy PGG prowadzone są dwa projekty służące zwiększeniu liczby badań osób podejrzewanych o zakażenie - dotyczy to zarówno ponad 40 tys. pracowników Grupy, jak i innych osób wymagających przetestowania pod kątem SARS-CoV-2.

"Jeszcze w październiku badania ruszą w nowym laboratorium diagnostycznym, utworzonym w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Sprzęt diagnostyczny renomowanych firm medycznych, którego wartość przekracza 1 mln zł, pozwoli na wykonanie w ciągu doby nawet tysiąca testów" - podał rzecznik.

Wcześniej, w połowie czerwca, PGG wsparła zakup urządzeń diagnostycznych dla Interdyscyplinarnej Pracowni Diagnostyki Molekularnej katowickiego sanepidu. Dzięki temu pracownicy Grupy uzyskali dostęp do laboratorium o wydajności 1-2 tys. testów na dobę. Tym samym badania przesiewowe załogi jednej kopalni udało się ograniczyć w czasie do dwóch dni. W kwietniu spółka wsparła doposażenie laboratorium w Zabrzu.

"Liczymy, że dzięki szybkiemu dostępowi do testów będziemy mogli wykluczyć tworzenie się ognisk epidemicznych w kopalniach, zadbać o bezpieczeństwo pracowników oraz zaplanować ciągłość pracy naszych zakładów" - wyjaśnia prezes PGG Tomasz Rogala.

Według poniedziałkowych danych PGG, od początku epidemii koronawirusem zaraziło się 3 333 pracowników spółki, z których 3 245 wyzdrowiało. Obecnie choruje 88 osób, podczas gdy przed dwoma tygodniami zakażonych było o połowę mniej: 29 września chorowało 39 górników, a dzień później 46. W ostatnich dwóch tygodniach liczba zakażonych rosła w PGG szybciej od liczby ozdrowieńców.

Obecnie najwięcej chorych w PGG jest w kopalni Mysłowice-Wesoła (35), Ziemowit (13) oraz Halemba i Murcki-Staszic (po 8), są też pojedyncze przypadki zakażenia w innych kopalniach. Sytuacja epidemiczna - w ocenie przedstawicieli spółki - jest pod kontrolą. W kwarantannie jest 209 pracowników PGG.

W ostatnim czasie, w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz ciągłości działania kopalń, zarząd PGG polecił wzmocnić nadzór nad działaniami mającymi zminimalizować ryzyko zarażenia. Wszystkim pracownikom i innym osobom przebywającym na terenie spółki przypomniano o bezwzględnym obowiązku przestrzegania procedur prewencyjnych, szczególnie zachowania dystansu społecznego. Wskazano, iż bezpośrednie kontakty pracowników między sobą, a także klientami spółki, powinny być ograniczone do absolutnego minimum.
W PGG wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust w budynkach, budowlach lub innych obiektach w czasie przemieszczania się lub przebywania poza stałym stanowiskiem pracy. Polecono zwiększyć częstotliwość dezynfekowania pomieszczeń - szczególnie miejsc, gdzie gromadzą się pracownicy. Szefowie sztabów kryzysowych i jednostek organizacyjnych firmy zostali zobowiązani m.in. do szczegółowego monitoringu zakażeń i współpracy z nadzorem sanitarnym. Pracownikom administracji zalecono pracę zdalną lub rotacyjną.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie od początku epidemii wykryto najwięcej zakażeń koronawirusem, minionej doby nie przybyło nowych przypadków infekcji. Łącznie od wiosny w JSW zakażonych zostało 4 151 górników, z których 4 147 wyzdrowiało. Chorują cztery osoby, a 44 są w kwarantannie.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem - w poniedziałek liczba osób zakażonych wynosiła 25 809 - o 262 więcej niż w niedzielę. Od początku epidemii zmarło w regionie 607 osób z COVID-19 - w poniedziałek poinformowano o pięciu kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało 84,5 proc. wszystkich zakażonych (21 817 osób) - w poniedziałek w regionie przybyło kolejnych 57 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas ponad 436,7 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Hospitalizowanych jest obecnie 328 osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie blisko 4,6 tys. osób.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w niedzielę w regionie zajętych było 497 spośród 1174 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajętych było 37 na 90 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane dotyczące sytuacji w tym zakresie w poniedziałek będą dostępne dzień później.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ je/

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE