ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Soboń: byłbym zaskoczony, gdyby KE nie zaakceptowała porozumienia z górnikami
28.09.2020r. 08:27

Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, liczy, że Komisja Europejska wyrazi zgodę na pomoc publiczną dla górnictwa.
"Byłbym bardzo zaskoczony, gdyby Komisja Europejska, przy tak dużym porozumieniu społecznym, przy zgodzie społecznej na likwidację górnictwa, powiedziała +nie+. Zakładam, że podobnie jak w Niemczech, w Polsce będzie też to możliwe" - powiedział Soboń w Tok FM.

Jednocześnie zaznaczył, że polska energetyka musi przejść transformację i potrzebujemy czasu żeby stworzyć taki miks, który zapewni nam bezpieczeństwo i konkurencyjność. Zwrócił również uwagę, że porozumienie, które podpisano zakłada, że istniejące zasoby węgla będą wykorzystywane m.in do opracowania technologii, które mogą wpisać się w politykę Zielonego Ładu. Chodzi np. - jak mówił - o inwestycje prowadzone obecnie w elektrowni Łaziska (oparte na niskoemisyjnych technologiach węglowych) czy o opracowanie produkcji wodoru z gazu koksowniczego.

Zawarte w piątek porozumienie między śląskimi związkami zawodowymi a stroną rządową zakłada, że ostatnie z kopalń Polskiej Grupy Górniczej mają być wygaszone w 2049 roku. Do 15 grudnia br. zostanie opracowana umowa społeczna, regulująca funkcjonowanie sektora górnictwa węgla kamiennego. Umowa określi m.in. mechanizm finansowania górnictwa.
Piątkowe porozumienie ma wejść w życie z dniem uzyskania zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną, w tym na dopłaty do bieżącej produkcji dla sektora górnictwa węgla kamiennego.

"To jest dopiero początek prac. Spisaliśmy krótkie porozumienie. Natomiast umowa społeczna, którą przedstawimy Komisji Europejskiej musi być kompleksowa, musi zawierać całość kwestii, także te kopalnie, których nie wzięliśmy pod uwagę w tym porozumieniu, bo rozmawialiśmy z przedstawicielami śląskiej części przemysłu wydobywczego" - powiedział wiceminister.

Pytany, ile kosztować będzie podatników dopłacanie do kopalń, wskazał, że proponowany mechanizm dopłat do bieżącej produkcji zakłada, że budżet państwa będzie pokrywać straty kopalń wynikające z niskich cen rynkowych węgla, z kolei przy korzystnych cenach węgla kopalnie będą zwracać środki do budżetu państwa.

KOMENTARZE ( 9 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Gornik 28.09.2020r. 08:46
A co z węglem brunatnym? Bełchatów, Turów. PAK
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 28-09-2020r. 14:43 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gornik 28.09.2020r. 10:02
A co z węglem brunatnym
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Piotr von Wrocek 28.09.2020r. 11:12
KE musiałaby być szalona gdyby zgodziła się na taki mechanizm. A co na to właściciele kopalń? Przecież PGG jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 28.09.2020r. 11:22
Soboń ma słabych doradców i dlatego nie ma pojęcia o prawie UE więc szybko się zdziwi jak że nie będzie je zgody na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 28-09-2020r. 14:47 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ślask 28.09.2020r. 17:14
wystarczy że Polacy nie zaakceptuja
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wujo 28.09.2020r. 19:35
Węgiel do likwidacji w 10 lat. Całkowitej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: prostak 30.09.2020r. 15:30
co jak górnicy nie zaakceptują postawy członków KE?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE