ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

15 nowych przypadków koronawirusa wśród górników, 28 kolejnych ozdrowieńców
10.08.2020r. 11:37

Od soboty nieznacznie zmniejsza się liczba górników zakażonych koronawirusem - wynika z danych śląskich kopalń. W ostatnich dniach ozdrowieńców przybywa szybciej niż nowych przypadków zakażenia. W poniedziałek poinformowano o 15 nowych zachorowaniach, a wyzdrowiało 28 osób.
Dzięki kolejnym ozdrowieńcom, w poniedziałek spadła ogólna liczba górników chorych na COVID-19. Z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się obecnie 1 251 górników z trzech spółek węglowych - o 13 mniej niż w sobotę i 28 mniej niż w piątek, kiedy wzrost zachorowań był rekordowy.

Jak wynika z przekazanych w poniedziałek PAP statystyk, obecnie zakażonych koronawirusem jest 953 pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG), 201 górników z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach i 97 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Dane te uwzględniają już wszystkie wyniki ubiegłotygodniowych badań przesiewowych w wybranych kopalniach.

W PGG liczba osób zakażonych wzrosła od soboty o 12. Zakończyła się już pierwsza tura badań przesiewowych w rybnickiej kopalni Chwałowice, gdzie koronawirusa ma obecnie 220 osób, a także w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej, gdzie choruje 510 górników. W kopalni Marcel w Radlinie potwierdzono 54 przypadki zachorowania. W tym tygodniu planowane są kolejne badania - powtórnie testowani będą górnicy, którzy wcześniej mieli ujemne wyniki.

Od soboty Ruda Śląska, Rybnik i powiat rybnicki, a także powiat wodzisławski, gdzie znajduje się kopalnia Marcel, oraz powiat pszczyński, są objęte tzw. czerwoną strefą epidemiczną. Oznacza to wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, m.in. obowiązku noszenia maseczek także na zewnątrz.

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2 952 pracowników, z których 1 999 osób (67,7 proc.) to ozdrowieńcy. Choruje 953 pracowników, a 1136 jest w kwarantannie.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej w poniedziałek przybyły dwa nowe przypadki zakażenia - w kopalniach Pniówek i Budryk. Od początku epidemii w kopalniach JSW koronawirusem zaraziły się 4 082 osoby, a wyzdrowiało 3 985 (97,6 proc.). 47 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 97 górników.

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do poniedziałku zanotowano 292 przypadki SARS-CoV-2 - od soboty przybyło jedno nowe zachorowanie. Wyzdrowiało 91 osób, a nadal choruje 201. 68 pracowników zakładu przebywa w kwarantannie. Dane te obejmują już wyniki ubiegłotygodniowych testów, w których na 260 pobranych próbek dodatnie okazały się trzy. Również w Silesii w tym tygodniu zaplanowano kolejną, prawdopodobnie już ostatnią, turę badań przesiewowych.

Łącznie, według sobotnich danych spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 7 916 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało 6 665 pracowników kopalń, czyli blisko 84,2 proc. wszystkich zakażonych.

Według najnowszych danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 17 943 osób (w poniedziałek poinformowano o 98 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 415 zmarło. Ponad 83,7 proc. wszystkich zakażonych (15 31 osób) wyzdrowiało.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE