ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowe przypadki koronawirusa w woj. śląskim głównie wśród górników i ich rodzin
31.07.2020r. 14:45

Największy w ostatnich tygodniach dobowy wzrost liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 w woj. śląskim wynika przede wszystkim z potwierdzenia zakażenia koronawirusem kolejnych górników i członków ich rodzin - wskazują służby wojewody śląskiego.
Minionej doby w regionie potwierdzono 227 kolejnych zakażeń, m.in. w powiatach: bielskim (28), pszczyńskim (19), cieszyńskim (10), rybnickim (26), raciborskim (11), w Rudzie Śląskiej (67) i w Zabrzu (14).

"W raporcie większość stanowią dane dotyczące wyników badanych górników kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej oraz ich rodzin, u których, niestety, po siedmiu dniach również wykryto wirusa. Podobnie jest w przypadku rodzin chorujących górników z Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach" - poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

W czwartek zakończyła się, rozłożona na kilka dni, pierwsza tura badań przesiewowych w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej, gdzie przebadano całą załogę. Jak podały w piątek służby wojewody, na 313 pobranych i przebadanych w czwartek próbek potwierdzono zakażenie u 28 osób.

W piątek rano Polska Grupa Górnicza informowała o 435 zakażonych pracownikach kopalni Bielszowice - teraz liczba zakażeń wzrosła.

"W poniedziałek w rudzkiej kopalni rusza druga tura badań. Po siedmiu dniach testowani będą ci pracownicy, którzy w tym tygodniu uzyskali wynik ujemny. Jeśli drugie badanie również wykaże, iż pracownik nie jest zakażony - będzie mógł wrócić do pracy" - wyjaśniła Kucharzewska.
W poniedziałek wymazy do badań będą pobrane od ok. 600 górników z Bielszowic, w kolejnych dniach - od następnych.

W piątek pobierane są również próbki do testów od 300 górników z kopalni Chwałowice w Rybniku (do piątku zanotowano tam 77 zakażeń) i od ponad 300 pracowników prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach i współpracujących z nią firm usługowych - dotąd w tej kopalni na COVID-19 zachorowało 240 osób, z których 43 wyzdrowiały.

Z piątkowych danych spółek węglowych wynika, że z koronawirusem zmaga się łącznie 965 górników: 651 w Polskiej Grupie Górniczej, 197 w prywatnej kopalni Silesia i 117 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Łącznie (bez uwzględnienia najnowszych wyników badań przesiewowych) od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 7 446 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) i z prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało łącznie 6 481 pracowników kopalń, czyli ponad 87 proc. wszystkich zakażonych.

Według danych sanepidu w woj. śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 16 167 osób (w piątek poinformowano o 227 nowych przypadkach zakażenia w regionie, głównie wśród górników i ich rodzin), z których 390 zmarło. W regionie wyzdrowiało 13 886 osób, czyli blisko 85,9 proc. wszystkich zakażonych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE