ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Władze Rudy Śląskiej: potrzebny udział samorządów w rozmowach o transformacji regionu
28.07.2020r. 15:03

Władze Rudy Śląskiej oczekują, że do rozmów o transformacji regionu, której częścią jest restrukturyzacja Polskiej Grupy Górniczej, zostaną zaproszone także samorządy, na terenie których działają kopalnie. Oceniają, że likwidacja rudzkich kopalń przyniosłaby niewyobrażalne skutki społeczne.
Największym pracodawcą w ok. 130-tysięcznej Rudzie Śląskiej jest należąca do PGG kopalnia Ruda, złożona z trzech połączonych wcześniej kopalń: Bielszowice, Pokój i Halemba. Rocznie ta zatrudniająca ok. 6,5 tys. osób kopalnia wydobywa 4,3 mln ton węgla.

Według nieoficjalnych informacji, w przygotowanym przez zarząd spółki planie naprawczym PGG znalazł się zapis mówiący o likwidacji kopalni Ruda (wraz z katowicką kopalnią Wujek) jeszcze w tym roku. Plan ten został jednak - już na etapie nieoficjalnych informacji o jego zawartości - odrzucony przez związkowców. W efekcie we wtorek program nie został oficjalnie przedstawiony stronie społecznej - nowy program dla PGG ma wypracować zespół, złożony z przedstawicieli PGG, związkowców i ekspertów.

Do nieoficjalnych informacji o planowanej kopalni Ruda odniosły się natomiast we wtorkowym oświadczeniu władze Rudy Śląskiej.

"Podobnie jak strona społeczna uważamy, że nie można podejmować decyzji o likwidacji dwóch kopalń bez opracowania programu transformacji całego regionu. Oczekujemy, że do rozmów w tej sprawie, oprócz związków zawodowych działających w Polskiej Grupie Górniczej, zostaną również zaproszone samorządy, które w dużym stopniu będą musiały poradzić sobie ze społecznymi skutkami restrukturyzacji największej spółki górniczej w Unii Europejskiej" - czytamy w oświadczeniu.
Przedstawiciele rudzkiego samorządu przypomnieli, że "w ostatnich latach przedstawiciele rządu razem z prezydentem wielokrotnie zapewniali, że polskie górnictwo jeszcze przez wiele lat będzie filarem naszej gospodarki".

"Świeżo mamy w pamięci wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas jednej z Barbórek powiedział, że dopóki on będzie sprawował ten urząd, nie pozwoli, by ktokolwiek +zamordował+ polskie górnictwo. Dlatego z wielkim zaskoczeniem przyjęliśmy informację o planie całkowitego zamknięcia KWK Ruda i Wujek" - napisali rudzcy samorządowy.

"Wielu górników oraz członków ich rodzin czuje się dziś oszukanych. My, władze samorządowe Rudy Śląskiej, również tak się czujemy, zwłaszcza, że dowiedzieliśmy się o tym z doniesień medialnych, a rozmowy w tej sprawie toczą się za zamkniętymi drzwiami, bez udziału strony samorządowej" - czytamy w stanowisku. W ocenie władz Rudy Śląskiej, "dziś trudno sobie wyobrazić, jakie konsekwencje dla miasta będzie mieć decyzja o zamknięciu kopalni".

"Niewątpliwe odczujemy to bardzo boleśnie. Z jednej strony mniejsze dochody budżetu miasta, a z drugiej piętrzące się problemy społeczne związane ze zwolnieniami górników sprawią, że będą nas czekać bardzo trudne miesiące. Trzeba pamiętać o tym, że dla wielu górników +gruba+ (po śląsku - kopalnia) jest całym ich światem. Trudno będzie im się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Proponowane im odprawy nie rozwiążą ich problemów. Byliśmy tego świadkami pod koniec lat 90. ub. stulecia" - napisali rudzcy samorządowcy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE