ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejnych 300 górników z kopalni Silesia będzie przebadanych pod kątem koronawirusa
24.07.2020r. 15:16

Kolejnych 300 górników z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach będzie przebadanych pod kątem koronawirusa - zdecydował w piątek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W minioną środę badania przesiewowe objęły już ponad 300 pracowników tej kopalni - u 72 z nich potwierdzono SARS-CoV-2.
"Na 302 przebadane próbki z Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia 72 okazały się dodatnie; 66 z nich dotyczy mieszkańców woj. śląskiego. Dlatego wojewoda zdecydował o przebadaniu kolejnej grupy 300 osób z tego zakładu, również wyselekcjonowanej przez dyrekcję kopalni i służby sanitarne. Badania te zostaną przeprowadzone w najbliższy wtorek przez Wojsko Polskie" - poinformowała w piątek po południu rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.

Z danych górniczych firm wynika, że obecnie z koronawirusem w kopalniach nadal walczy 568 osób: 219 w kopalniach PGG, 190 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i 159 w kopalni Silesia, która czasowo wstrzymała wydobycie węgla. Badania przesiewowe w Silesii były prowadzone w minioną środę. W piątek do kopalni dotarły ich wyniki, które potwierdziły 72 nowe zakażenia.

Niezależnie od badań przesiewowych, w kopalni Silesia potwierdzono także koronawirusa u 111 innych osób, a których 24 wyzdrowiały. Łącznie z przypadkami wykrytymi dzięki testom przesiewowym, liczba zachorowań sięgnęła 183. W kwarantannie jest 107 osób, ale liczba ta może się szybko zmienić. "Sanepid przeprowadza wywiad z pracownikami, u których stwierdzono wynik pozytywny. Celem tych rozmów jest wyłonienie osób z najbliższego kontaktu, by te osoby skierować na kwarantannę" - wyjaśniła rzeczniczka PG Silesia Małgorzata Bajer.

W piątek do wieczora badania przesiewowe górników prowadzone są także w dwóch kopalniach Polskiej Grupy Górniczej: Chwałowice w Rybniku, gdzie wymazy będą pobrane w sumie od ok. 300 pracowników, i Bielszowice w Rudzie Śląskiej, gdzie testy obejmą ok. 500 osób. Do piątku w Bielszowicach potwierdzono 104 zakażenia (wzrost od czwartku o 19), a w Chwałowicach 48 (wzrost o 1). Punkty pobierania wymazów są zlokalizowane przed kopalniami.
Łącznie od początku epidemii w kopalniach PGG koronawirusem zaraziło się 2 116 pracowników (od czwartku wzrost o 32 przypadki), z których 1 897 (niespełna 89,7 proc.) wyzdrowiało - od czwartku przybyło 11 ozdrowieńców. Choruje 219 osób, a 391 jest w kwarantannie.

W JSW zakaziło się dotąd 4 014 osób (od czwartku wzrost o jeden przypadek), a wyzdrowiało 3 824 (prawie 95,3 proc.) - przybyło 18 ozdrowieńców. Nowe zachorowanie odnotowano w należącej do JSW kopalni Pniówek. 37 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 190 osób.

Ogółem od początku epidemii do piątku koronawirusem zaraziło się 6 720 pracowników trzech górniczych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, z których 6 311 wyzdrowiało (93,9 proc.). Dane te, oprócz JSW i PGG, obejmują także należącą do spółki Węglokoks Kraj kopalnię Bobrek, gdzie na początku lipca wyzdrowiało już wszystkich 590 zakażonych górników. Ponadto w kopalni Silesia zachorowały 183 osoby, a wyzdrowiały 24.

Według danych sanepidu w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - do piątku koronawirusa wykryto u 14 965 osób, z których 380 zmarło. W regionie wyzdrowiało 12 575 osób, czyli 84 proc. wszystkich zakażonych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE