ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejnych 72 górników z kopalni Silesia z koronawirusem, 32 nowe przypadki w PGG
24.07.2020r. 11:22

U 72 z 300 przebadanych przesiewowo górników z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach potwierdzono zakażanie koronawirusem. 32 nowe przypadki SARS-CoV-2 wykryto także wśród górników Polskiej Grupy Górniczej - badania przesiewowe trwają w piątek w dwóch kopalniach tej spółki.
Łącznie z koronawirusem nadal walczy w górnictwie 568 osób: 219 w kopalniach PGG, 190 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i 159 w kopalni Silesia, która czasowo wstrzymała wydobycie węgla. Badania przesiewowe w Silesii były prowadzone w minioną środę. W piątek do kopalni dotarły ich wyniki.

"Na 300 przeprowadzonych testów 72 dało wynik pozytywny. Co do trzech próbek powstały pewne wątpliwości, dlatego też te osoby zostały poinformowane o konieczności udania się do odpowiedniego sanepidu. Na razie osoby te pozostają na kwarantannie" - poinformowała w piątek PAP dyrektor komunikacji i PR w PG Silesia Małgorzata Bajer.

Niezależnie od badań przesiewowych, w kopalni Silesia potwierdzono także koronawirusa u 111 osób, a których 24 wyzdrowiały. Łącznie z przypadkami wykrytymi dzięki testom przesiewowym, liczba zachorowań sięgnęła 183. W kwarantannie jest 107 osób, ale liczba ta może się szybko zmienić.

"Teraz sanepid przeprowadza wywiad z pracownikami, u których stwierdzono wynik pozytywny. Celem tych rozmów jest wyłonienie osób z najbliższego kontaktu, by te osoby skierować na kwarantannę" - wyjaśniła rzeczniczka PG Silesia.

Obecnie nie ma jeszcze decyzji co do badań kolejnych górników, jednak - jak przyznają przedstawiciele Silesii - liczba pozytywnych wyników nie napawa optymizmem.

"Żaden z pracowników, u których potwierdzono wynik pozytywny, nie wykazywał żadnych objawów. Dlatego też wydaje się, że są podstawy do tego, by kolejna grupa pracowników PG Silesia została przetestowana. Jednak ostateczna decyzja w tej kwestii będzie podejmowana przez bielski sanepid oraz wojewodę śląskiego" - poinformowała Małgorzata Bajer. Jeszcze w piątek sprawę ma omówić sztab kryzysowy wojewody.
W piątek badania przesiewowe górników prowadzone są także w dwóch kopalniach Polskiej Grupy Górniczej: Chwałowice w Rybniku, gdzie do wieczora wymazy będą pobrane od ok. 300 pracowników, i Bielszowice w Rudzie Śląskiej, gdzie testy obejmą ok. 500 osób. Do piątku w Bielszowicach potwierdzono 104 zakażenia (wzrost od czwartku o 19), a w Chwałowicach 48 (wzrost o 1). Punkty pobierania wymazów są zlokalizowane przed kopalniami.

Łącznie od początku epidemii w kopalniach PGG koronawirusem zaraziło się 2 116 pracowników (od czwartku wzrost o 32 przypadki), z których 1 897 (niespełna 89,7 proc.) wyzdrowiało - od czwartku przybyło 11 ozdrowieńców. Choruje 219 osób, a 391 jest w kwarantannie.

W JSW zakaziło się dotąd 4 014 osób (od czwartku wzrost o 1 przypadek), a wyzdrowiało 3 824 (prawie 95,3 proc.) - przybyło 18 ozdrowieńców. Nowe zachorowanie odnotowano w należącej do JSW kopalni Pniówek. 37 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 190 osób.

Ogółem od początku epidemii do piątku koronawirusem zaraziło się 6 720 pracowników trzech górniczych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, z których 6 311 wyzdrowiało (93,9 proc.). Dane te, oprócz JSW i PGG, obejmują także należącą do spółki Węglokoks Kraj kopalnię Bobrek, gdzie na początku lipca wyzdrowiało już wszystkich 590 zakażonych górników; nie obejmują natomiast prywatnej kopalni Silesia, gdzie zachorowały 183 osoby, a wyzdrowiały 24.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - do piątku koronawirusa wykryto u 14 965 osób, z których 380 zmarło. W regionie wyzdrowiało 12 575 osób, czyli 84 proc. wszystkich zakażonych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE