ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Związkowcy wznowili rozmowy z zarządem PGG
07.02.2020r. 11:50

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wznowili w piątek prowadzone przy udziale mediatora rozmowy z zarządem spółki. Niezależnie od trwających mediacji płacowych, mają też przypieczętować wypracowane dzień wcześniej porozumienie ws. zasad wypłaty tzw. czternastej pensji.
Kształt porozumienia w sprawie "czternastki" wynegocjowano podczas czwartkowych rozmów w Katowicach, z udziałem szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych, wicepremiera Jacka Sasina i jego zastępcy Adama Gawędy. W piątek - po akceptacji wszystkich 13 związków z PGG - porozumienie ma zostać podpisane.

Według informacji związkowców ustalono, że w kopalniach, które w ub. roku wykonały lub przekroczyły plany wydobycia węgla, górnicy otrzymają 112 proc. "czternastki", a w tych, które nie wykonały planu - od 95 do 97,5 proc. tego świadczenia. Spółka nie podała dotąd, o ile zwiększy to pulę środków przeznaczonych na nagrodę roczną, wobec pierwotnie zakładanych 331 mln zł.

Niezależnie od zakończonego kompromisem sporu dotyczącego zasad wypłaty "czternastki" w PGG trwają mediacje płacowe w ramach toczącego się sporu zbiorowego. Związkowcy zgłosili postulat podwyżki płac w tym roku o 12 proc., choć w czwartek przedstawiciele strony społecznej sygnalizowali możliwość modyfikacji tego stanowiska.

W końcu stycznia, podczas poprzedniej rundy negocjacji, związkowcy uznali mediacje za zakończone niepowodzeniem i ogłosili pogotowie strajkowe. Później deklarowali, że jednak przyjdą na piątkowe spotkanie, aby podpisać protokół rozbieżności. Oznaczałoby to formalne zamknięcie mediacji i - zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - otworzyłoby drogę do organizacji referendum strajkowego i legalnych protestów.

Podczas czwartkowych rozmów z udziałem wicepremiera Sasina nie osiągnięto porozumienia w sprawie podwyżek. Zarząd PGG i szefowie resortu aktywów państwowych zaproponowali, by rozmowy dotyczące wzrostu wynagrodzeń wznowić latem, gdy znane będą wyniki osiągnięte przez spółkę w pierwszym półroczu br. Wicepremier Sasin zadeklarował, że jeżeli firma wypracuje zysk, możliwe będą rozmowy o podwyżkach.
Związkowcy oświadczyli w czwartek, że podtrzymują swoje postulaty płacowe i nadal chcą na ten temat rozmawiać. Podtrzymali też ogłoszony w środę harmonogram dalszych działań - 17 lutego dwugodzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach, 25 lutego referendum strajkowe i 28 lutego manifestacja w Warszawie.

Oprócz postulatów podwyżki płac oraz korzystniejszych zasad wypłaty "czternastki" związki chcą też rozwiązania problemu nieodbierania zakontraktowanego węgla przez energetykę. Ponadto, sprzeciwiają się - jak mówią - "cichej likwidacji kopalń".

Wicepremier Sasin zadeklarował w czwartek rozmowy z firmami energetycznymi na temat odbioru zakontraktowanego w PGG węgla i ocenił, że spółki Skarbu Państwa nie powinny już importować tego surowca. Wiceminister Gawęda i prezes PGG Tomasz Rogala potwierdzili, że rozważane jest łączenie ze sobą kolejnych kopalń, by podnieść ich efektywność. Ma to być konsultowane ze stroną społeczną.

Rozpoczęte w piątek przed południem rozmowy związkowców z zarządem PGG prawdopodobnie potrwają kilka godzin. Po rundzie mediacji płacowych zaplanowano odrębne spotkanie dotyczące porozumienia w sprawie zasad wypłaty "czternastki" za ubiegły rok.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE