ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef górniczej Solidarności: wyniki PGG uzasadniają postulat podwyżek wynagrodzeń
20.08.2019r. 14:14

Szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek ocenił we wtorek, że zarówno ubiegłoroczne, jak i osiągane w tym roku wyniki Polskiej Grupy Górniczej (PGG) uzasadniają zgłoszone przez związkowców postulaty podwyżki wynagrodzeń. Związki chcą, by w przyszłym roku płace wzrosły o 12 proc.
Zatrudniająca ok. 42 tys. osób PGG to największy krajowy producent węgla kamiennego. Ubiegłoroczny zysk spółki wyniósł 493 mln zł. Biznesplan na ten rok - jak poinformował we wtorek Hutek - przewiduje zysk na poziomie 800 mln zł. Szef górniczej "S" ocenił, że nawet jeśli faktyczny zysk będzie mniejszy, to - jeżeli nie zmienią się znacząco ceny węgla dla energetyki i odbiorców z sektora komunalno-bytowego - spółka powinna zamknąć rok zyskiem rzędu co najmniej 500-600 mln zł, przy 9-10 mld zł przychodów.

Według Hutka, obecna sytuacja PGG jest dobra i uzasadnia zgłoszone przez związkowców roszczenia płacowe. Problemem - jak powiedział związkowiec - jest poziom węgla na zwałach (według Hutka, jest to obecnie ok, 2,3 mln ton) oraz nieodbieranie całości zakontraktowanego surowca przez energetykę.

"Czekamy, co zrobi zarząd, żeby energetyka odebrała zakontraktowany węgiel - bo jeżeli go nie odbierze, to PGG będzie miała rzeczywiście problemy finansowe z końcem roku lub na początku przyszłego roku, czyli na wiosnę" - powiedział przewodniczący.

"Jeżeli pogorszą się wyniki PGG, (...) będzie to wina wyłącznie zarządu i Ministerstwa Energii, które nie potrafią wyegzekwować od polskich spółek energetycznych, żeby nie sprowadzały węgla z Rosji i tym samym nie działały na szkodę PGG" - ocenił Hutek.

Związkowe postulaty, oprócz 12-procentowej podwyżki w przyszłym roku, dotyczą także tegorocznych świadczeń finansowych - rekompensaty premii za dwa miesiące, w których jest mniej dni roboczych, oraz zaliczenie podwyżek tegorocznych do postawy naliczania premii barbórkowej i nagrody barbórkowej - tzw. czternastej pensji.
Związkowcy liczą, że niezależnie od ewentualnych przyszłorocznych podwyżek, załoga powinna otrzymać dodatkowe pieniądze jeszcze w tym roku. 1 sierpnia górnikom dołowym wypłacono już po 1550 zł premii, pracownikom zatrudnionym na stanowiskach robotniczych na powierzchni 1200 zł, a pracownikom administracji - 900 zł. Według Hutka, łączny koszt tego świadczenia w spółce wyniósł ok. 74 mln zł. "Przy (zyskach za ub. rok) rzędu prawie 500 mln zł, na razie załoga nie dostała nic (...) i oczekujemy, że zarząd jeszcze da jakieś pieniądze" - powiedział szef górniczej "S".

Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej zapewniają, że dialog ze stroną społeczną - także w sprawach płacowych - jest i będzie prowadzony, nie chcą jednak w szczegółach odnosić się do związkowych postulatów oraz wypowiedzi przewodniczącego Solidarności w spółce.

W poniedziałek odpowiedzialny w resorcie energii za sprawy górnictwa wiceminister Adam Gawęda, pytany o presję płacową w PGG, przypomniał, że "wszystkie podwyżki wynagrodzeń w tym roku już były wypłacone".

"Kwestie związane z podnoszeniem wynagrodzeń systematycznie realizujemy, natomiast one muszą być bardzo ściśle powiązane z wydajnością i z osiąganymi wynikami. W związku z tym nie mogę decydować za zarząd - to zarząd musi dokonać analizy ekonomicznej - i po stronie przychodowej, i kosztowej - również pod względem osiąganych wyników, i dopiero wtedy wypracowanym zyskiem podzielić się również z załogą. Wierzę w to, że w tym roku kwestie związane z wynagrodzeniami będą zadowalały pracowników Polskiej Grupy Górniczej i pozostałych spółek górniczych" - mówił wiceminister.

Zatrudniająca ok. 42 tys. osób PGG wydobyła w 2018 r. 29,7 mln ton węgla, osiągając 493 mln zł zysku wobec 86 mln zł zysku rok wcześniej oraz 332 mln zł straty w roku 2016. Przychody spółki ze sprzedaży wyniosły 9 mld 371 mln zł. Wskaźnik EBITDA osiągnął w ub. roku wartość 2 mld 635 mln zł wobec niewiele ponad 2 mld zł w roku 2017 i 582 mln zł rok wcześniej. Wielkość nakładów na inwestycje wzrosła w ubiegłym roku w PGG o jedną trzecią, do ponad 2,4 mld zł.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Karol 20.08.2019r. 21:30
Pojawił się zysk w PGG to od razu nie nażarci związkowi bonzowie wyciągają łapy po podwyżki pensji. A ja się pytam : czy PGG oddała już pieniądze którymi dobrowolnie/pod przymusem została ratowana przez PGE, PGNiG oraz Eneę ?!? Jeżeli tych pieniędzy dotąd nie oddano użyczającym to najwyższy czas to zrobić ! Dopiero później - jeśli cokolwiek pieniędzy jeszcze zostanie - niech zdecydują czy po raz kolejny chcą przejeść zysk czy może lepszym rozwiązaniem jest zainwestować w rozwój !!!!!!!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sprawiedliwy 20.08.2019r. 22:34
całe polskie górnictwo tak wygląda od 30lat , lata strat , potem krzyk , płacz i larum o pomoc. Pomoc oczywiście dostają , przychodzi kilka kwartałów poprawy na rynkach światowych, pojawiają się jakieś zyski i górnicy żądają więcej , bo wiedzą ,że za rok dwa znów będą nierentowni i znów długi.
Oni nigdy nie spłacają starych długów , zawsze im umarzają .
Są jak szpitale , tylko że w szpitalach leczy się ludzi , a w górnictwie leczy się finansową dziurę bez dna .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Maciej 21.08.2019r. 17:53
Wydobycie w 2018 spadło, zatrudnienie wzrosło, ale ceny wzrosły - stąd zysk w spółkach którym zakup węgla gwarantują krajowe oligopole (ale jednocześnie gwałtowny wzrost cen dla przemysłu). Ale w 2019 ceny węgla na światowychy rynkach spadły o 30%, wydobycie nie wzrasta, sprzedaż spada (bo import znacznie tańszy). Skąd kasa na podwyżki ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: M 21.08.2019r. 20:25
Fajnie najpierw Enea, Energa, PGE i PGNiG dokapitalizowały PGG, później w firmach energetycznych lipa z podwyżkami a Ci chcą 12% wzrostu wynagrodzenia. Pazerni Ci Panowie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE