ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ponad 170 tys. uczniów wzięło udział w kampanii edukacyjnej "Bezpieczniki Taurona"
09.02.2019r. 14:00

Ponad 170 tys. uczniów w minionych pięciu latach wzięło udział w inicjatywach edukacyjnych realizowanych w ramach programu "Bezpieczniki Taurona". Kampania służy przekazywaniu dzieciom i młodzieży wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z energii elektrycznej.
W ramach programu w internecie dostępna jest m.in. multimedialna platforma e-learningowa, adresowana do nauczycieli i uczniów. Umieszczono tam scenariusze interaktywnych lekcji, filmy edukacyjne, a także opisy rozmaitych doświadczeń, eksperymentów i zabaw uczących bezpieczeństwa przy obchodzeniu się z prądem. Rejestracja na platformie jest bezpłatna i dostępna dla szkół podstawowych w całej Polsce.

Kolejną odsłoną kampanii edukacyjnej Taurona będzie niebawem pierwsza w Polsce książeczka dla dzieci, przybliżająca tajniki codziennej pracy energetyków. Wydawnictwo "Mam przyjaciela energetyka" trafi do księgarń 18 lutego. Jej głównym bohaterem jest elektromonter Adam, który zabiera czytelników w podróż po świecie prądu.

"Dzieciom często trudno wytłumaczyć, na czym polega praca elektromonterów i dlaczego właśnie w tej chwili nie mogą obejrzeć ulubionej bajki, ponieważ zabrakło prądu. Stąd pomysł, aby poprzez książeczkę edukować dzieci, że codziennie wielu ludzi pracuje nad tym, aby prąd nieprzerwanie płynął w naszych gniazdkach" - wyjaśnił Marcin Marzyński z dostarczającej energię w południowej Polsce firmy Tauron Dystrybucja.

Książeczka, przygotowana wspólnie z wydawnictwem Media Rodzina, przedstawia dzień pracy elektromontera. Adam, główny bohater, zabiera czytelników do serca firmy, czyli dyspozycji ruchu sieci, prezentuje wyposażenie pogotowia energetycznego, pokazuje, jak elektromonterzy wykonują codzienne obowiązki i jak usuwają awarie, aby jak najszybciej przywrócić zasilanie. Na końcu opowiada o tym, w jaki sposób prąd trafia do naszych mieszkań i jak to się dzieje, że energetycy są także opiekunami zwierząt - np. bocianów, dla których gniazd instalują specjalne platformy.

"Praca energetyków to wymagające specjalistycznej wiedzy, odwagi i poświęcenia zajęcie, ale także niezwykle ciekawe i przynoszące satysfakcję" - przekonuje Marzyński.

Książka "Mam przyjaciela energetyka" została wydana w ramach serii "Mądra Mysz". Edukacyjny cykl kwadratowych książeczek przybliża dzieciom najróżniejsze zawody i pełen jest technicznych szczegółów. Całość przedstawiona jest w postaci zabawnych historyjek, w sposób pouczający i wesoły. Na liście opisanych w książkach tej serii profesji dominowały dotąd zawody tradycyjne, znane maluchom.

"Dzięki współpracy z Tauronem do rejestru profesji trafił zawód energetyka, bardziej nowoczesny, aczkolwiek mniej oczywisty i znany" - powiedziała Alicja Mielcarzewicz-Cabanek z wydawnictwa Media Rodzina, cytowana w komunikacie prasowym grupy Tauron.
Książeczka dla dzieci to kolejna edukacyjna inicjatywa grupy. We wrześniu ub. r. premierę miał pierwszy w Polsce serial dokumentalny "Elektryczni", opowiadający o codziennej pracy elektromonterów Taurona oraz ukazujący kulisy budowy nowego bloku energetycznego w Jaworznie. Figurki energetyków z grupy Tauron pojawiły się także na największej w Polsce makiecie kolejowej "Kolejkowo" we Wrocławiu i Gliwicach.

Wszystkie działania edukacyjne są częścią programu "Bezpieczniki Taurona", w ramach którego zasady bezpiecznego korzystania z prądu przedstawiono ponad 170 tys. uczniów. Przekazywane dzięki internetowej platformie treści mają przede wszystkim podnieść poziom bezpieczeństwa dzieci. Filarem projektu są gotowe scenariusze interaktywnych lekcji, opracowane dla dwóch grup wiekowych: klas 1-3 oraz 4-6 szkół podstawowych. Lekcje zawierają filmy edukacyjne, są pełne doświadczeń, eksperymentów i zabaw, a także wykorzystują wiele pomocy naukowych w postaci quizów, rysunków, fotografii i motywów dźwiękowych.

Wszystkie materiały umieszczone na platformie były konsultowane z metodykiem szkolnym oraz psychologiem dziecięcym. W ocenie ekspertów zastosowana formuła prowadzenia lekcji sprawia, że uczniowie bardziej angażują się w przeprowadzenie eksperymentów lub doświadczeń i pracując - najczęściej zespołowo - uczą się nie tylko współdziałania, ale przede wszystkim samodzielnie dochodzą do wniosków i odkrywają prawa fizyki. Na potrzeby scenariuszy lekcji powstało również pięć kilkuminutowych filmów, przedstawiających główne tematy zajęć. Wykorzystano też dwa dłuższe filmy edukacyjne.

Niezależnie od treści przeznaczonych dla nauczycieli, platforma zawiera dział adresowany bezpośrednio do uczniów, a w nim gry, zabawy, eksperymenty i testy o elektryczności. Stopień trudności zadań i quizów dostosowano do dzieci w różnych grupach wiekowych; także tu najważniejszym tematem pozostaje bezpieczne korzystanie z energii elektrycznej i właściwe zachowanie się w pobliżu urządzeń energetycznych. Materiały uczą też dzieci, czym jest prąd, jak i gdzie się go wytwarza oraz jak jest przesyłany z elektrowni do domów.

Część materiałów dydaktycznych na platformie przygotowano z myślą o uczniach niepełnosprawnych. Najważniejsze filmy edukacyjne są w trzech wersjach: z audiodeskrypcją dla uczniów niewidzących lub słabo widzących, z językiem migowym i z napisami dostosowanymi do potrzeb uczniów niesłyszących lub słabo słyszących. Natomiast jeden ze scenariuszy lekcji dla klas 1-3 przygotowano z myślą o klasach integracyjnych.

Platforma jest dostępna pod internetowym adresem: edukacja.bezpieczniki.tauron.pl, a strona całej akcji edukacyjnej to: bezpieczniki.tauron.pl.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE