ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

SRK przyjęła ponad 850 wniosków o rekompensaty za utracony deputat węglowy
30.01.2019r. 13:07

Ponad 850 wniosków o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla przyjęła dotąd Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Wnioski o świadczenie, przysługujące na podstawie specjalnej ustawy grupie ponad 24 tys. osób, są przyjmowane od 22 stycznia.
"Od dnia wejścia ustawy w życie przyjęliśmy ponad 850 wniosków. W punktach ich przyjmowania jest spokojnie - osoby uprawnione często najpierw zasięgają informacji, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, lub przychodzą by pobierać sam druk wniosku wraz z oświadczeniem" - powiedział w środę PAP rzecznik SRK Wojciech Jaros, przypominając, że osoby uprawnione mają czas na złożenie wniosków do 23 kwietnia.

"Ilość uprawnionych do rekompensaty jest obecnie dziesięciokrotnie mniejsza niż w przypadku podobnej ustawy z roku 2017 r. (wówczas świadczenie wypłacono grupie ponad 200 tys. osób - PAP), a ustawodawca wyznaczył odpowiednio długi termin, by wszyscy uprawnieni mogli spokojnie złożyć wniosek; czasu powinno wystarczyć" - ocenił rzecznik.

Trzymiesięczny okres przyjmowania wniosków ma pozwolić m.in. na to, by osoby uprawnione zdążyły otrzymać wymagane przy składaniu wniosków zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy inne dokumenty.

"Na przykład osoby, które pierwotnie - chcąc uzyskać wypłatę rekompensaty - złożyły pozew do sądu, muszą do wniosku dołączyć kserokopię wyroku umarzającego sprawę sądową" - wyjaśnił Jaros.

Gdy wniosek o wypłatę rekompensaty okaże się niekompletny (tzn. gdy nie zostaną dołączone potrzebne dokumenty lub będzie brakowało wymaganych danych), przedsiębiorstwo wypłacające świadczenie musi "niezwłocznie" wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia braków w ciągu 14 dni.

"Dlatego lepiej poczekać na skompletowanie dokumentów potwierdzających uprawnienie do rekompensaty i dopiero wtedy złożyć wniosek. Najważniejsze, aby zdążyć do 23 kwietnia, który jest ostatnim dniem przyjmowania wniosków" - radzi rzecznik SRK. Ustawa nie przewiduje możliwości składania wniosków po terminie - spóźnione wnioski nie będą rozpatrzone.

Osoby zainteresowane otrzymaniem rekompensat mogą dzwonić na infolinię SRK (nr 32 757 45 54), gdzie można uzyskać wszystkie informacje o warunkach otrzymania świadczenia. Pytania można kierować także na www.rekompensaty@srk.com.pl .
"Infolinia pracuje przez dziesięć godzin dziennie i jest obsługiwana przez pięć stanowisk. Średnio jedna rozmowa trwa 5 minut, bywają dłuższe - rekord to ponad pół godziny. Zdarza się również, że panie obsługujące infolinię muszą przekazać telefon do osób, zajmujących się już weryfikacją wniosków. Mają one większą wiedzę dotyczącą zasad i uprawnień do deputatów węglowych w poszczególnych kopalniach" - poinformował Wojciech Jaros.

Pracownicy SRK rozpoczęli też weryfikację zaległych i opóźnionych wniosków o rekompensaty, złożonych na podstawie ustawy z 2017 roku. "Jest to możliwe w wypadku wniosków, które zostały złożone osobiście w SRK lub przesyłane pocztą. Wniosków takich trzeba zweryfikować około 700" - podał rzecznik.

Gdy brakuje dokumentów lub wnioski są źle wypełnione, pracownicy kontaktują się telefonicznie z uprawnionymi. Natomiast jeśli wniosek jest kompletny i poprawny - zostaje zatwierdzony w systemie informatycznym. Wypłata rekompensat rozpocznie się 1 czerwca br. i potrwa - w miarę weryfikacji wniosków - do końca tego roku.

Uprawnienie do świadczenia na mocy obecnej ustawy ma ponad 24 tys. osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy - głównie wdowy i sieroty po górnikach. Wnioski są przyjmowane w dni robocze, w 18 punktach, uruchomionych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębską Spółkę Węglową, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka. Szacuje się, że około trzy czwarte uprawnionych do świadczenia (ok. 18 tys. osób) złoży wnioski w sześciu punktach uruchomionych przez SRK.

Na stronach internetowych Ministerstwa Energii oraz spółek wypłacających świadczenie są szczegółowe informacje dla osób uprawnionych do rekompensat - dostępny jest m.in. wzór wniosku o rekompensatę oraz wzór oświadczenia, wymaganego przy składaniu wniosku.

Na mocy obowiązującej ustawy, rekompensaty przysługują m.in. wdowom, wdowcom i sierotom po pracowniku, emerycie lub renciście, mającym ustalone uprawnienie do renty rodzinnej, a także emerytom, emerytkom i rencistom pobierającym zamiast swojej emerytury lub renty świadczenie korzystniejsze po współmałżonku, oraz osobom przebywającym na świadczeniach przedemerytalnych, mającym ustalone uprawnienie do świadczenia przedemerytalnego.

Osoby, które otrzymywały bezpłatny węgiel w Kompanii Węglowej, Katowickim Holdingu Węglowym oraz kopalni Kazimierz-Juliusz powinny złożyć wnioski w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, a osoby korzystające wcześniej z węgla w spółkach Tauron Wydobycie, Bogdanka i JSW - we właściwych przedsiębiorstwach. Na rekompensaty budżet państwa przeznacza ponad 240 mln zł.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE