ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes zarządu Energa Obrót zrezygnował ze stanowiska
23.12.2018r. 15:17

Prezes zarządu Energa Obrót Dariusz Falkiewicz złożył w niedzielę rezygnację ze stanowiska - poinformowała w komunikacie Grupa Energa . Zapewniła też, że w obszarze cen energii wspiera działania rządu.
W niedzielę portal money.pl podał, że Energa "rozsyła przedsiębiorcom nowe taryfy za prąd", a "ceny rosną nawet o 40 proc". Według portalu, gdy jeden z przedsiębiorców powołał się na obietnicę premiera Mateusza Morawieckiego, że "nie będzie podwyżek cen energii", w odpowiedzi od spółki usłyszał, że "są to wyłącznie informacje medialne".

Energa w komunikacie przesłanym w niedzielę PAP podkreśliła, że informacje zawarte w artykule portalu przyjęła "z dużym zaskoczeniem i niedowierzaniem".

"Grupa Energa jest jedną z czterech kluczowych grup energetycznych z przeważającym udziałem Skarbu Państwa i w pełni identyfikuje się oraz wspiera działania rządu w obszarze cen energii elektrycznej" - oświadczyła.

Jak wskazała, "ocena dokonana przez jednego z pracowników spółki Energa Obrót, w ramach korespondencji prowadzonej z przedsiębiorcą odnośnie cen energii elektrycznej, jest jego prywatnym poglądem, który nigdy w takiej korespondencji nie powinien zaistnieć i nie jest tożsamy ze stanowiskiem Grupy Energa".

W związku z zaistniałą sytuacją rezygnację złożył prezes Zarządu Energa Obrót SA Dariusz Falkiewicz. Jak podała spółka, w stosunku do pozostałych osób odpowiedzialnych za tę sprawę zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe i korporacyjne.
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w piątek mechanizmy, które pozwolą utrzymać ceny energii na dotychczasowym poziomie, nie będzie więc podwyżek cen energii. Jak mówił, założenia te są związane z funkcjonowaniem budżetu. "Muszą one również być przyjęte w formie ustawy. I będą przyjęte w formie ustawy. Poprosiliśmy pana marszałka o zwołanie posiedzenia Sejmu w tym celu, żeby przyjęte zostały odpowiednie uregulowania ustawowe jeszcze w tym roku" - powiedział szef rządu.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który przewiduje obniżenie stawki akcyzy za energię elektryczną z 20 zł na 5 zł za megawatogodzinę (MWh) jest już na stronie internetowej Sejmu.

Według harmonogramu obrad zamieszczonego na stronie internetowej Sejmu pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym zaplanowano w piątek w godzinach 11-12. Przewidziano 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół. Następnie w obradach Sejmu będzie przerwa do godz. 13, po czym odbędzie się 45 minutowa debata nad sprawozdaniem Komisji o rządowym projekcie zmian. Na godz. 13.45 zaplanowano głosowania, które mają potrwać do godz. 14.

W niedzielnym wywiadzie dla PAP, premier podkreślił, że rząd ma gotowe rozwiązania, które obejmują, m.in. obniżenie akcyzy i opłat dotychczas funkcjonujących w rachunku za energię elektryczną. "Co ważne projekt obejmie 17,5 mln odbiorców energii: gospodarstwa domowe, przedsiębiorców oraz samorządy - mówił.

Szef rządu zaznaczył, że takie obniżenie stawki podatku oraz opłaty przejściowej zapewni utrzymanie łącznych kosztów odbiorców w gospodarstwach domowych i samorządach na poziomie podobnym jak w roku 2018; jednocześnie negatywne skutki dla budżetu państwa zostaną zniwelowane poprzez środki ze sprzedaży uprawnień do emisji.

KOMENTARZE ( 8 )


Autor: daleki mazowszanin 23.12.2018r. 16:51
Postawa Prezesa dobrym przykładem dla przedstawicieli Rządu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 23.12.2018r. 17:33
Pewnie Prezes jednosobowo takiej decyzji o podwyżkach nie podjął , honorowo odszedł, za sprzedaż w obrocie to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wnp 23.12.2018r. 17:34
To co wyprawia Krzysztof Tchórzewski woła o pomstę do nieba
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jan 23.12.2018r. 17:55
Jak w przysłowiu. ........ zawinił, a ......... powiesili. Wykropkowane miejsca, każdy kto widzi, co dzieje się w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PPD 23.12.2018r. 18:13
Ten to przynajmniej ma jaja, a minister tylko odpowiednie nazwisko
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Obserwator 23.12.2018r. 22:58
Szary Pracownik ENERGA OBRÓT SA co napisał takie zdanie w piśmie, napisał szczerą prawdę chociaż było to niezręczne... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 24-12-2018r. 08:28 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: MJG 30.12.2018r. 22:15
Czytam te wieści z niedowierzaniem. Albo coś zostało niedopowiedziane, albo czerpiemy z bogatych doświadczeń Rosji i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE