ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.



SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem




SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Związkowcy z PGG żądają podwyżek
08.03.2018r. 14:57 08.03.2018r. 12:57

Działające w Polskiej Grupie Górniczej związki zawodowe wystosowały w czwartek pismo do zarządu spółki z żądaniem podwyżek.
Związkowcy PGE domagają podwyższenia średniego wynagrodzenia na 2018 rok dla pracowników Grupy o 10 proc.

Jednocześnie z pisma wynika, że niespełnienie tego żądania do 13 marca 2018 r. spowoduje rozpoczęcie procedur sporu zbiorowego pomiędzy zarządem Polskiej Grupy Górniczej a organizacjami związkowymi działającymi w PGG.

Pod wystąpieniem do zarządu skierowanym na podstawie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, podpisali się przedstawiciele 12 działających w PGG central związkowych

Jak informował w miniony poniedziałek prezes PGG Tomasz Rogala, w ub. roku średnie wynagrodzenie w PGG wyniosło 6538 zł, wobec zakładanego wcześniej na poziomie 6225 zł. Wzrost - jak mówią związkowcy - wynikał jednak nie z podwyżek płac zasadniczych, a z ujęcia w funduszu wynagrodzeń 30 proc. nagrody rocznej za 2017 rok oraz wynagrodzeń za dodatkową pracę w soboty.

Czwartkowe wystąpienie związkowców oznacza formalne rozpoczęcie zapowiadanych już wcześniej przez stronę związkową starań o podwyżkę wynagrodzeń pracowników PGG. W końcu stycznia związki wystąpiły do zarządu spółki o rozpoczęcie rozmów w sprawie tegorocznych podwyżek płac.

Później odbyło się wstępne spotkanie z udziałem szefów resortu energii, podczas którego reprezentanci załogi - według relacji związkowców - usłyszeli deklarację, że w połowie lutego przedstawione będą propozycje pracodawcy dotyczące wzrostu płac, co jednak dotychczas nie nastąpiło. Związkowcy spodziewali się, że usłyszą takie propozycje podczas wtorkowego spotkania zespołu monitorującego działanie PGG. Ponieważ tak się nie stało, w czwartek zdecydowali o wystąpieniu w ramach procedury sporu zbiorowego.
Według nieoficjalnych informacji, do spotkania z udziałem przedstawicieli kierownictwa resortu energii, podczas którego mają być poruszone także sprawy płacowe, może dojść za półtora tygodnia, 19 marca w Katowicach.

W poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski za uzasadniony uznał postulowany przez związkowców wzrost płac w PGG, zastrzegł jednak, że ewentualne podwyżki trzeba pogodzić z realizacją planu inwestycyjnego spółki. "To jest pozadyskusyjne (potrzeba wzrostu płac w PGG - PAP); jest tylko kwestia, jak sprawić, żeby one wzrosły, i nie spowodować załamania planu inwestycyjnego" - powiedział w poniedziałek wiceminister uczestniczący w Katowicach w posiedzeniu trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.

Komentując czwartkowe wystąpienie związkowców rzecznik PGG Tomasz Głogowski zapewnił, że zarząd spółki podejmie rozmowy ze związkami. "Dialog ze stroną społeczną cały czas trwa; prowadzimy i nadal będziemy prowadzić rozmowy, także na ten temat" - powiedział rzecznik.

PGG oficjalnie nie ujawniła swoich wyników finansowych za ubiegły rok. Nieoficjalnie, według danych przekazanych związkowcom, firma zamknęła rok ok. 90-milionowym zyskiem netto. Załodze wypłacono 30 proc. tzw. czternastej pensji za ubiegły rok (wcześniej była ona zawieszona); "czternastka" za 2018 r. (płatna w lutym 2019) ma już być wypłacona w całości.

Działające w PGG związki chcą też przyspieszenia prac nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy w spółce. W ocenie związkowców prace nad tym dokumentem "stoją w miejscu". Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami stron, nowy układ zbiorowy, mający ujednolicić regulacje pracownicze w PGG, powinien być wynegocjowany i przyjęty do połowy tego roku.

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: Księgowy 08.03.2018r. 15:49
To pewnie dlatego Energa Wytwarzanie zbiera po cichu oferty na elektrownie gazowe w Gdańsku i Grudziądzu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zyta 08.03.2018r. 18:58
Swołocz !!! Związkowe watażki nigdy nie mają dość. Mimo faktu, że zarabiają krocie i nie świadczą pracy na rzecz... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andrzej 08.03.2018r. 19:16
Najpierw PAN powinna zwrócić wszystkie pożyczone pieniądze na ratowanie górnictwa. Pracownicy PGE,ENEI czy KGHM też... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: PGE Dystrybucja 08.03.2018r. 19:41
Niech się wezmą do roboty wkoncu. Bo wszystkie zyski idą z grup energetycznych tylko na PGG A my co z tego mamy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 09-03-2018r. 00:07 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekolog 09.03.2018r. 00:05
Brawo górnicy! Jak nie teraz to kiedy? Dobijcie ten beznadziejny zarząd i będzie spokój. Później wszyscy na zieloną... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: dlaczego 09.03.2018r. 08:22
Wstyd,niedługo przejedzą wszystko.Może kupować tańszy węgiel poza Polską a cwaniacy niech sobie sami radzą.Od lat... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie




cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE