ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska Grupa Górnicza oferuje stypendia i nagrody dla uczniów klas górniczych
07.03.2018r. 15:03

Polska Grupa Górnicza, która tylko w tym roku chce przyjąć do pracy ok. 340 absolwentów szkół kształcących w zawodach górniczych, oferuje uczniom klas branżowych gwarancję zatrudnienia, stypendia i nagrody za wyniki w nauce. Firma podpisuje w tej sprawie porozumienia z samorządami.
W środę zarząd PGG podpisał porozumienie z samorządem powiatu bieruńsko-lędzińskiego w sprawie współpracy w zakresie kształcenia młodzieży w zawodach niezbędnych dla funkcjonowania górnictwa. To pierwsze z serii podobnych porozumień, jakie ta największa górnicza spółka podpisze z gminami, na terenie których są szkoły z klasami górniczymi.

Szkoły, z którymi współpracuje PGG, znajdują się m.in. w Katowicach, Mysłowicach, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Lędzinach, Łaziskach Górnych, Rybniku, Radlinie i Wodzisławiu Śląskim.

Zgodnie z podpisanym w środę porozumieniem, powiat jako organ prowadzący wyznaczy szkoły, w których powstaną klasy kształcące młodzież w dziennym systemie nauczania na poziomie szkół branżowych oraz techników. Natomiast PGG co roku będzie określać liczbę uczniów - ze wskazaniem typu szkoły i zawodów - którzy w danym roku szkolnym uzyskają gwarancje zatrudnienia w kopalniach PGG.

Grupa może przyznać stypendium dla uczniów rozpoczynających naukę (200 zł miesięcznie), którzy zobowiążą się do przepracowania w PGG co najmniej trzech lat po ukończeniu nauki. Natomiast uczniowie ze średnią ocen powyżej 4.0 dostaną tysiąc złotych nagrody rocznej.

"Mam nadzieję, że uczniowie będą chcieli skorzystać z naszej oferty. Decydując się na uruchomienie takich klas i podpisanie porozumienia zarząd PGG ma nadzieję na wykorzystanie potencjału tych młodych ludzi. Oczywiście musi to być przemyślane i skorelowane - z jednej strony z potrzebami kadrowymi i oczekiwanymi przez nas kwalifikacjami, z drugiej - z możliwościami szkół" - powiedział wiceprezes PGG Jerzy Janczewski, zaznaczając, że w kopalniach potrzebni są ludzie dobrze wykształceni, o określonych kwalifikacjach.

W toku nauki uczniowie klas górniczych będą mieć także zajęcia praktyczne w kopalniach - zarówno na powierzchni, w sztolniach, jak i w warunkach podziemnych - specjalne pole szkoleniowe jest np. w katowickiej kopalni Wujek. Uczniowie techników, którzy będą chcieli kontynuować naukę na studiach stacjonarnych na kierunkach górniczych, również otrzymają gwarancję zatrudnienia w PGG po ukończeniu studiów.
Współpracę ze szkołami zapoczątkowała w 2004 r. poprzedniczka PGG - Kompania Węglowa. W ciągu 10 lat dała ona gwarancje zatrudnienie prawie 8,5 tys. uczniów szkół zawodowych i techników. W 2015 r., w związku z trudną sytuacją ekonomiczną, Kompania zawiesiła udzielanie gwarancji zatrudnienia dla uczniów - przyjęcia absolwentów posiadających gwarancje zatrudnienia odbywały się sukcesywnie, w miarę możliwości kadrowych i finansowych firmy. Ostatecznie, mimo kłopotów, wypełnione zostały wszystkie zobowiązania spółki w tym zakresie.

W ubiegłym roku, kiedy PGG realizowała jeszcze gwarancje zatrudnienia dane uczniom przez Kompanię, pracę w kopalniach spółki znalazło 815 absolwentów. W połowie stycznia br. Grupa podała, że zamierza w tym roku przyjąć do pracy ok. 340 absolwentów szkół.

Przedstawiciele PGG wskazują, iż z przeprowadzonych analiz wielkości corocznych odejść pracowników na emerytury, struktury wiekowej i stażu pracy, wynika potrzeba dalszej współpracy ze szkołami, które są dobrze przygotowane do kształcenia młodzieży w zawodach górniczych. Dotychczasowa współpraca pozwoliła m.in. na doprecyzowanie zasad w zakresie naboru i przebiegu edukacji.

Przyjęcia do pracy absolwentów szkół są częścią procesu uzupełniania zatrudnienia w PGG, koniecznego głównie z powodu odejść pracowników na emerytury. Firma szacuje, że w tym roku ponad 1,8 tys. osób może skorzystać z uprawnień emerytalnych, a ok. 600 pracowników - z pakietu osłonowego. W miejsce odchodzących przyjętych będzie niespełna 1,7 tys. nowych pracowników, z czego 340 to absolwenci. Ich liczba może jeszcze się zmienić, jeśli nie wszyscy ostatecznie będą chcieli podjąć pracę w PGG.

Dalsze kształcenie na kierunkach technicznych i specjalnościach oczekiwanych w górnictwie, umożliwia m.in. podjęta przez PGG współpraca z Politechniką Śląską, w ramach której spółka np. przyjmuje studentów na płatne praktyki i zatrudnia po zakończeniu studiów. Umowa z politechniką nie wyklucza możliwości współpracy Grupy z innymi uczelniami, które będą oferowały kierunki niezbędne dla kształcenia kadr na potrzeby innowacyjnego górnictwa.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE