ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

SRK: ponad 90 proc. wniosków o rekompensatę za utracony węgiel zweryfikowanych pozytywnie
06.03.2018r. 17:25

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) rozpatrzyła dotąd ok. 182 tys. wniosków o 10-tysięczną rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, z czego 165 tys., czyli ponad 90 proc., zostało zweryfikowane pozytywnie - podała spółka we wtorkowym komunikacie.
"Większość uprawnionych otrzymała już należne im pieniądze. Obecnie pozostał najtrudniejszy etap w procesie sprawdzania - badanie wniosków, które wymagają dodatkowego sprawdzenia lub uzupełnień" - wynika z informacji SRK.

Przyjęta w październiku ub. roku ustawa przyznała 10-tysięczne rekompensaty emerytom i rencistom górniczym, którym odebrano deputaty węglowe, a także wdowom i sierotom po nich. Najwięcej wniosków o rekompensaty wpłynęło właśnie do SRK.

Z informacji spółki wynika, że o rekompensaty występują także osoby nieuprawnione, czyli nieobjęte ustawą - w tej grupie przede wszystkim wdowy lub sieroty po pracownikach kopalń (a nie emerytach, o których mowa w ustawie), lub osoby, które przeszły na emerytury od 2015 r., czyli w czasie, gdy część spółek zlikwidowała lub zawiesiła wydawanie emerytom deputatów węglowych. O świadczenie wnioskowały także osoby otrzymujące równowartość pieniężną deputatu wraz z emeryturami lub rentami - im także ustawowe rekompensaty nie przysługują.

"Zgłaszają się niekiedy ludzie zatrudnieni w przedsiębiorstwach innych niż przewiduje ustawa. Ponadto w części dokumentów brakowało załączników do wniosków, błędnie podane na wnioskach bywają numery kont - w takich wypadkach przelewy wracają do nadawcy" - tłumaczą przedstawiciele SRK.

Jeśli wypełniając wniosek osoba starająca się o rekompensatę nie podała numeru telefonu kontaktowego albo pomyliła się wpisując go, pracownicy spółki listownie wysyłają prośby o uzupełnienie dokumentów. W niektórych wypadkach osobiście jadą do tych osób.
Pracownicy SRK przyznają, iż wszelkie niezgodności w dokumentach i konieczność ich uzupełnienia przedłużają czas załatwiania spraw. "Dlatego dobrze, by jeśli ktoś zorientuje się, że mógł popełnić błąd lub nie dostarczył załączników, sam dosłał skorygowaną, uzupełnioną informację" - wskazał we wtorek Wojciech Jaros z biura prasowego SRK.

Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla nie objęła wdów i sierot, które pobierają renty rodzinne nie po emerytach czy rencistach, ale po zmarłych pracownikach kopalń, w tym ofiarach wypadków górniczych. Rekompensat nie dostali także ci obecni emeryci i renciści, którzy utracili prawo do deputatu w latach 2015-2017 jeszcze jako czynni pracownicy, przed przejściem na emeryturę - chodzi o ok. 12 tys. osób, a także prawdopodobnie ok. 7 tys. wdów i sierot po pracownikach kopalń.

Jak mówiono podczas lutowych obrad sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, osoby uprawnione w przeszłości do deputatów węglowych, a nieobjęte ustawowymi rekompensatami, oczekują od rządu rozwiązań, dających także im prawo do tego 10-tysięcznego świadczenia. Resort energii deklaruje, że sprawa będzie analizowana. Środowiska związkowe rozważają natomiast złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją.

Na wypłatę rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla rząd przeznaczył w ubiegłorocznym budżecie ponad 2 mld 350 mln zł. Wpłynęło 237 tys. 45 wniosków o rekompensatę, z czego do ostatnich dni lutego 207 tys. 510 rozpatrzono pozytywnie, a 22 tys. 131 negatywnie. Ok. 7 tys. wniosków jest w trakcie weryfikacji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Wnioskodawcy proszeni są m.in. o uzupełnienie dokumentów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE