ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W czwartek spotkanie związkowców z PGG m.in. w sprawie postulatów płacowych
06.03.2018r. 16:13

Bez konkretnych ustaleń zakończyło się wtorkowe spotkanie zespołu monitorującego działanie Polskiej Grupy Górniczej (PGG). W najbliższy czwartek związkowcy, którzy zabiegają o wzrost płac w firmie, mają omówić sytuację i zdecydować o kierunku dalszych działań.
We wtorek w siedzibie PGG spotkał się zespół monitorujący sytuację w tej największej, zatrudniającej ponad 43 tys. osób, górniczej firmie. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele zarządu spółki oraz strony społecznej; w spotkaniach tego gremium zwykle bierze też udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który jednak nie uczestniczył we wtorkowym posiedzeniu.

Związkowcy liczyli, że spotkanie zespołu, poświęcone m.in. analizie obecnej kondycji PGG, będzie punktem wyjścia do podjęcia rozmów płacowych. Szef Solidarności w PGG Bogusław Hutek poinformował po spotkaniu, że pracodawca nie przedstawił we wtorek żadnych propozycji w tym zakresie. Przedstawiciele zarządu PGG nie skomentowali przebiegu posiedzenia.

Jak powiedział Hutek, w czwartek dojdzie do spotkania działających w PGG związków w celu omówienia obecnej sytuacji. Niewykluczone - o czym przedstawiciele związków mówią na razie nieoficjalnie - że strona społeczna zdecyduje o formalnym wystąpieniu do zarządu PGG, precyzując swoje oczekiwania płacowe i nadając im ramy prawne.

W końcu stycznia związki wystąpiły już do zarządu spółki o rozpoczęcie rozmów w sprawie tegorocznych podwyżek wynagrodzeń. Odbyło się wstępne spotkanie z udziałem szefów resortu energii, podczas którego reprezentanci załogi - według relacji związkowców - usłyszeli deklarację, że w połowie lutego przedstawione będą propozycje pracodawcy dotyczące wzrostu płac, co jednak dotychczas nie nastąpiło.
W poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski za uzasadniony uznał postulowany przez związkowców wzrost płac w PGG, zastrzegł jednak, że ewentualne podwyżki trzeba pogodzić z realizacją planu inwestycyjnego spółki. "To jest pozadyskusyjne (potrzeba wzrostu płac w PGG - PAP); jest tylko kwestia, jak sprawić żeby one wzrosły, i nie spowodować załamania planu inwestycyjnego" - powiedział w poniedziałek wiceminister, uczestniczący w Katowicach w posiedzeniu trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.

Jak informował w poniedziałek prezes PGG Tomasz Rogala, w ub. roku średnie wynagrodzenie w PGG wyniosło 6538 zł, wobec zakładanego wcześniej na poziomie 6225 zł. Wzrost - jak mówią związkowcy - wynikał jednak nie z podwyżek płac zasadniczych, a z ujęcia w funduszu wynagrodzeń 30 proc. nagrody rocznej za 2017 rok oraz wynagrodzeń za dodatkową pracę w soboty.

Działające w PGG związki chcą też przyspieszenia prac nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy w spółce. W ocenie związkowców, prace nad tym dokumentem "stoją w miejscu". Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami stron, nowy układ zbiorowy, mający ujednolicić regulacje pracownicze w PGG, powinien być wynegocjowany i przyjęty do połowy tego roku.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Aleks 06.03.2018r. 17:34
Nie tylko w głowach, ale także i w d...ch się poprzewracało związkowcom z PGG. Chyba zapomnieli, jak jeszcze rok temu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE