ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zmiany w zarządzie Orlenu
05.02.2018r. 18:49

Rada Nadzorcza PKN Orlen na posiedzeniu w dniu 5 lutego 2018 roku dokonała zmian w składu zarządu spółki.
Rada Nadzorcza Orlenu odwołała ze składu zarządu spółki z dniem 5 lutego 2018 roku prezesa Wojciecha Jasińskiego, wiceprezesa Mirosława Kochalskiego oraz członka zarządu ds. inwestycji i zakupów Marię Sosnowską.

Wojciech Jasiński został powołany na prezesa Orlenu w grudniu 2015 roku. Zastąpił na tym stanowisku Jacka Krawca. Mirosław Kochalski z kolei został powołany do zarządu płockiej spółki w lutym 2016 roku, a Maria Sosnowska do zarządu Orlenu trafiła w czerwcu 2017 roku.

Jednocześnie na tym samym posiedzeniu rada nadzorcza, na podstawie wniosku ministra energii, powołała z dniem 6 lutego 2018 roku na prezesa zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka, dotychczasowego prezesa zarządu Energi. Jednocześnie rada nadzorcza postanowiła także delegować z dniem 5 lutego 2018 roku Józefa Węgreckiego do czasowego wykonywania czynności członka zarządu ds. inwestycji i zakupów do czasu powołania członka zarządu na to stanowisko, przy czym na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

W związku z powołaniem od dnia 6 lutego 2018 r. na stanowisko prezesa Orlenu Daniel Obajtek złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu Energi w dniu 5 lutego 2018 r.

Daniel Obajtek od lutego 2017 roku sprawował funkcję prezesa Energi, kierując spółką w zakresie finansów, zarządzania ładem korporacyjnym, audytu i kontroli, zarządzania ryzykiem, bezpieczeństwa, polityki personalnej, polityki prawnej, polityki wizerunkowej i dialogu społecznego. Przed objęciem stanowiska prezesa zarządu Energi, Daniel Obajtek sprawował funkcję prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 2006 roku pracował w samorządzie, realizując szereg inicjatyw rozwojowych oraz przeprowadząc wiele inicjatyw infrastrukturalnych.

PKN Orlen przedstawiając sylwetkę nowego prezesa podkreślił, że 42-letni Daniel Obajtek "to ceniony menadżer, przedsiębiorca oraz doświadczony działacz samorządowy".

Jak przypomniał m.in. płocki koncern, Obajtek był prezesem spółki Energa od lutego 2017 r., a podmiot ten odnotował w tym czasie kapitalizacją na poziomie 5,3 mld zł, osiągając najwyższy wśród krajowych firm energetycznych, sięgający 38 proc., wzrost kursu akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

PKN Orlen wspomniał, iż w 2017 r. grupa Energa zanotowała wzrost wolumenu produkcji energii elektrycznej o 9 proc., wzrost dystrybucji energii elektrycznej o 2 proc., wzrost sprzedaży detalicznej o 5 procent, a szacunkowa EBITDA grupy wynosi 2 mld 168 mln zł, co stanowi wzrost o 7 proc. w stosunku do poziomu osiągniętego rok wcześniej.

"Wśród sukcesów Daniela Obajtka podkreślić należy podjęcie wyzwania w zakresie rozwiązania istotnego dla całego polskiego sektora energetycznego problemu tzw. umów długoterminowych w zakresie zielonych certyfikatów. Problem ten liczony w miliardach złotych ma istotne znaczenie dla całego sektora. Energa, pod kierownictwem Daniela Obajtka, położyła znaczny nacisk na realizację zadań wpisujących się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - podkreślił płocki koncern, przedstawiając dotychczasowe osiągnięcia zawodowe nowego prezesa.

Jak zaznaczył PKN Orlen, Obajtek, przed pracą w Energa, był prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie - jak podała m.in. spółka - "usprawnił procesy związane z wydatkowaniem wielomiliardowych środków z funduszy unijnych i krajowych". "Od 2006 r., pracując w samorządzie, skutecznie zrealizował szereg inicjatyw rozwojowych i z powodzeniem przeprowadził wiele inicjatyw infrastrukturalnych" - podkreślił płocki koncern.

O zmianach w zarządzie PKN Orlen spekulowano w mediach od kilku miesięcy, najpierw o możliwym odwołaniu wiceprezesa Kochalskiego, który zasiadał tam od lutego 2016 r., a ostatnio także o ewentualnym odwołaniu prezesa Jasińskiego, który objął to stanowisko w grudniu 2015 r.

W przypadku Mirosława Kochalskiego pogłoski o możliwym odwołaniu z zarządu PKN Orlen pojawiły się po jego przesłuchaniu przed Komisją weryfikacyjną w październiku 2017 r. w sprawie stołecznej nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 - jako sekretarz m. st. Warszawy z ramienia PiS, w styczniu 2006 r. wydał on decyzję zwrotową.

W grudniu 2017 r. Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną wydaną w 2006 r. przez Kochalskiego, a dotyczącą kamienicy przy ul. Nabielaka 9. Przewodniczący komisji Patryk Jaki wyraził wtedy opinię, że Kochalski powinien ustąpić z funkcji wiceprezesa PKN Orlen. "Co do przyszłości tego pana, to nie jest moja decyzja, ale gdyby to ode mnie zależało, już dawno by go tam nie było" - mówił wówczas Jaki.

Maria Sosnowska, która także została odwołana z zarządu PKN Orlen, w latach 1995-2006 pracowała w Urzędzie m.st. Warszawy, w tym na stanowisku zastępcy dyrektora gabinetu prezydenta, a w latach 2006-09 była zatrudniona jako dyrektor biura zarządu Ciech, nadzorując m.in. projekty zarządcze wykorzystujące synergię w grupie kapitałowej. W latach 2009-12 r. pełniła funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Chemii Przemysłowej w randze członka zarządu ds. organizacji i zarządzania.
W PKN Orlen Sosnowska pracowała od 2016 r., początkowo jako dyrektor biura administracji, a następnie dyrektor wykonawczy ds. zakupów. Jako członek zarządu płockiego koncernu od czerwca 2017 r. odpowiadała za inwestycje i zakupy.

W przypadku Wojciecha Jasińskiego, b. ministra Skarbu Państwa w latach 2006-07, zaczęto spekulować o ewentualnym jego odwołaniu ze stanowiska prezesa PKN Orlen po ubiegłotygodniowych zmianach w składzie rady nadzorczej płockiego koncernu. Odczytywane one były jako wzmocnienie pozycji Ministra Energii, który reprezentuje w tej największej spółce paliwowej Skarb Państwa.

Jasiński przed objęciem stanowiska szefa PKN Orlen kierował zarządem okręgu płocko-ciechanowskiego PiS, od 2001 r. będąc posłem tej partii, od czwartej do ósmej kadencji.

W miniony piątek, na wniosek Skarbu Państwa, który jest największym akcjonariuszem PKN Orlen, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) tej spółki odwołało przewodniczącą jej rady nadzorczej Angelinę Sarotę oraz Agnieszkę Krzętowską. Jednocześnie na wniosek PERN, spółki Skarbu Państwa, będącej także akcjonariuszem płockiego koncernu, z rady odwołano Adriana Dworzyńskiego.

Odwołana Angelina Sarota zasiadała w radzie nadzorczej PKN Orlen od 2008 r., a od 2013 r. była jej przewodniczącą.

NWZ PKN Orlen, na wniosek i głosami Skarbu Państwa, wybrało na nową przewodniczącą rady nadzorczej spółki Izabelę Felczak-Poturnicką, która zasiada w niej od czerwca 2017 r. Do rady płockiego koncernu, także na wniosek i głosami Skarbu Państwa, NWZ powołało również Agnieszkę Biernat-Wiatrak, Jadwigę Lesisz oraz Małgorzatę Niezgodę, która zasiadała w niej od 5 stycznia do 1 lutego br., jako desygnowana tam, w odrębnym trybie - niewymagającym zgody pozostałych akcjonariuszy - przez Ministra Energii.

Korzystając z tego właśnie uprawnienia, w poniedziałek Minister Energii powołał do rady nadzorczej PKN Orlen Józefa Węgreckiego. Następnie rada delegowała go do czasowego wykonywania czynności członka zarządu płockiego koncernu ds. inwestycji i zakupów.

W radzie nadzorczej PKN Orlen, która liczy obecnie osiem osób, pozostali Radosław Kwaśnicki - wiceprzewodniczący, Mateusz Bochacik - sekretarz, a także Wojciech Kryński.

Według statutu PKN Orlen rada nadzorcza może liczyć od sześciu do dziewięciu członków. Są oni powołani i odwoływani przez Walne Zgromadzenie spółki, z wyjątkiem jednego członka rady, którego powołuje i odwołuje Skarb Państwa reprezentowany przez właściwego ministra, czyli obecnie energii.

Z kolei zarząd PKN Orlen, zgodnie ze statutem tej spółki, może liczyć od 5 do 9 członków, łącznie z prezesem i wiceprezesami. Członków zarządu powołuje i odwołuje tam rada nadzorcza z wyjątkiem jednego, w sprawie powołania i odwołania którego decyzję podejmuje minister właściwy do spraw Skarbu Państwa (czyli minister energii w przypadku płockiego koncernu) do czasu zbycia przez Skarb Państwa ostatniej akcji tej spółki.

Po poniedziałkowych zmianach w zarządzie PKN Orlen w jego skład wchodzi pięć osób. Oprócz powołanego na nowego prezesa płockiego koncernu Daniela Obajtka i delegowanego Józefa Węgreckiego, który czasowo odpowiadać ma w płockim koncernie za inwestycję i zakupy, w zarządzie spółki pozostali, jako członkowie: Krystian Pater - nadzorujący produkcję, Wiesław Protasewicz - odpowiadający za finanse oraz Zbigniew Leszczyński - nadzorujący sprzedaż.

Pod koniec stycznia PKN Orlen informował, że grupa kapitałowa Orlen wypracowała w ciągu 12 miesięcy 2017 r. rekordowy zysk netto na poziomie ponad 7,17 mld zł, czyli o ponad 1,43 mld zł wyższy niż w tym samym okresie 2016 r. PKN Orlen podkreślał, że w całym 2017 r. grupa Orlen wypracowała rekordowy wynik EBITDA LIFO na poziomie 10,4 mld zł "do czego przyczyniły się wszystkie segmenty działalności, w tym rekordowy wynik segmentu detalicznego" - ponad 2 mld zł.

Jak zaznaczył wówczas płocki koncern, w minionym roku odnotowano tam rekordowy przerób ropy - na poziomie 33,2 mln ton, a także historycznie najwyższą sprzedaż - 42,4 mln ton.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 12 )


Autor: Waldi 05.02.2018r. 19:47
a jeszcze rano pisali, że KT nic nie może bo WJ wszystko uzgadnia z JK, a jednak.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: jfk 05.02.2018r. 19:55
orlen - a inne panstwowe spolki?
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 05-02-2018r. 22:07 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 05.02.2018r. 22:01
Coś nie rozumiem. Jasiński to dobry kolega prezesa ze studiów i w tym Orlenie zupełnie dobrze sobie radził. Dlaczego... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 06-02-2018r. 08:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: gosc 05.02.2018r. 22:20
Zamiast pchac sie w atom powinni na serio w czasach rozsnących cen ropy naftowej zainwestować w poszukiwania... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: do szeryfa z ENERGA 05.02.2018r. 22:34
Panie Szeryfie skoro było tak dobrze to dlaczego Pan odszedł ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: atomasi 06.02.2018r. 09:27
Raczej wszystko jasne, ORLEN zanaotował na tyle duży zysk netto, że zaświtałą nadzieja, że jako jedna z nielicznych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: norman 06.02.2018r. 09:39
Ciekawe kto potem wyciągnie kolejne roszczenia i arbitraże, tym razem przeciwko Orlenowi?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: WD 06.02.2018r. 10:10
Może w końcu po c 15 latach przymiarek dojdzie do fuzji lub inkorporacji PKN-ORLEN i LOTOSU. WTEDY W MOJEJ OCENIE... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jarek 06.02.2018r. 11:03
Walka buldogów pod dywanem
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE