ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Związki JSW: końcowa faza rozmów ws. nowego układu zbiorowego pracy
24.11.2017r. 11:36

Rokowania dotyczące treści jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) są w końcowej fazie. Do uregulowania pozostały jeszcze kwestie świadczeń jednorazowych - wynika z informacji strony społecznej.
Stanowisko reprezentatywnych związków zawodowych JSW w tej sprawie przedstawiła w piątek górnicza Solidarność. Związkowcy zastrzegają, że przed ostatecznym podpisaniem układu załoga będzie mogła zapoznać się z jego treścią, a bez akceptacji pracowników dokument nie zostanie przez stronę społeczną podpisany.

Niezależnie od prac nad nowym układem, związkowcy zabiegają o wcześniejsze przywrócenie świadczeń, zawieszonych na mocy porozumienia oszczędnościowego z 2015 r. - chodzi o tzw. 14. pensję i deputat węglowy.

Według związkowców, integralną częścią układu ma być obowiązujący od 1 października 2016 r. Regulamin Pracy JSW SA. Pracownicy objęci układem zachowają prawo do: nagrody z okazji Dnia Górnika, dodatkowej nagrody rocznej (tzw. 14. pensji) i deputatu węglowego. Soboty, niedziele i święta będą, jak dotąd, dniami wolnymi od pracy. Dobowy wymiar czasu pracy dla wszystkich pracowników ma wynosić 8 godzin, w tym czas pracy pod ziemią - 7,5 godziny.

W ocenie strony społecznej, praktycznie gotowy jest nowy system wynagradzania w spółce. Gdy zostanie wprowadzony, zniknie problem różnego wynagradzania pracowników na tych samych stanowiskach pracy w poszczególnych zakładach JSW. Nie będzie już "nowych" i "starych" umów o pracę czy problemu standaryzacji płac, z którym borykają się niektóre kopalnie.

"Reprezentatywne organizacje związkowe będą dążyć do tego, aby przed wprowadzeniem nowych rozwiązań płacowych wszyscy pracownicy spółki mogli się przekonać, w jakim stopniu są one dla nich korzystne. Stoimy na stanowisku, że nikt na nowych rozwiązaniach nie może stracić" - wskazują związkowcy.

Rozważana jest koncepcja, by przez dwa-trzy miesiące przed wejściem w życie nowego układu pracownicy - poza tzw. paskiem z wyliczeniem poszczególnych pozycji wynagrodzenia, otrzymywali też informację o wynagrodzeniu obliczonym według nowych zasad. Powinno to rozwiać większość ewentualnych wątpliwości.

Reprezentatywne organizacje związkowe w JSW to Solidarność, Kadra oraz Federacja Związku Zawodowego Górników w Polsce. Do tej reprezentacji przystąpiła także część innych związków - w sumie jest to 35 zakładowych organizacji związkowych, reprezentujących ponad trzy czwarte pracowników JSW, m.in. związki: Kontra, Przeróbka, Solidarność 80, Wolny Autonomiczny Związek Zawodowy oraz ZZGwP kopalni Knurów-Szczygłowice.
"Bez zgody pracodawcy, reprezentantów właściciela czy reprezentatywnych organizacji związkowych żadne rozwiązania nie wejdą w życie" - podkreślają związkowcy, wskazując, iż dla związków kluczowa będzie akceptacja pracowników.

Niezależnie od prac nad nowym układem zbiorowym związkowcy chcą rozmawiać z zarządem o przywróceniu elementów wynagrodzenia, zawieszonych na mocy porozumienia z września 2015 r., w którym związki zgodziły się na oszczędności po stronie pracowników. Było to związane z trudną sytuacją dotkniętej wówczas dekoniunkturą spółki. Chodzi o tzw. 14. pensję oraz deputat węglowy.

"W związku z dalszą poprawą sytuacji finansowej JSW wnosimy o odstąpienie od zapisów Porozumienia z 16 września 2015 odnośnie wypłaty nagrody rocznej tzw. 14-tej pensji oraz prawa do deputatu węglowego i przywrócenie zasad naliczania i wypłaty obowiązujących w 2014 r. (...). Strona społeczna nie widzi konieczności kontynuowania dalszej realizacji porozumienia (...) w tym zakresie" - czytamy w związkowym piśmie do zarządu JSW.

Już wcześniej związkowcy i zarząd porozumieli się w sprawie wprowadzenia starych zasad obliczania nagrody barbórkowej, która od tego roku jest wypłacana zgodnie z regulaminami obowiązującymi w 2014 r., a więc na zasadach korzystniejszych niż w latach 2015 i 2016.

"Barbórka (nagroda z okazji Dnia Górnika - PAP) i jej zasady zostały więc przywrócone na stałe. Jesteśmy przekonani, że w najbliższym czasie, podobnie jak to miało miejsce odnośnie Barbórki, podpiszemy z zarządem stosowne porozumienia dotyczące węgla i 14. pensji" - ocenili związkowcy w informacji adresowanej do załogi JSW.

Związki wystosowały też pismo do premier Beaty Szydło, w którym ocenili, że dalszy rozwój spółki nie jest możliwy bez zabezpieczenia środków na świadczenia pracownicze poprzez zawarcie nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników JSW, a także bez zagwarantowania środków na niezbędne inwestycje i uregulowanie zobowiązań firmy.

"W piśmie tym wskazujemy także, że obecna propozycja strategii spółki zbytnio preferuje wierzycieli finansowych JSW, a zbyt mało uwagi przywiązuje do docenienia roli i zasług załogi, która poprzez zgodę na wyrzeczenia uratowała firmę przed upadłością" - podali związkowcy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE