ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW: ewentualne rozwiązanie rezerw nie daje podstaw do wypłaty premii
09.11.2017r. 15:19

Ewentualne rozwiązanie rezerwy z tytułu deputatu węglowego dla emerytów i rencistów nie spowoduje wpływu środków pieniężnych na rachunek Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - podała spółka, uznając tym samym za "absurdalny" związkowy postulat wypłaty jednorazowych premii po rozwiązaniu rezerwy.
Z żądaniem wypłaty pracownikom 25-tysięcznych jednorazowych premii, a grupie byłych pracowników 10-tysięcznych rekompensat, wystąpiły do zarządu JSW niektóre działające w firmie związki zawodowe.

Kontekstem tego żądania jest wejście w życie ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, która przewiduje 10-tysięczne rekompensaty z budżetu państwa dla ponad 235 tys. górniczych emerytów i rencistów. Dotąd wnioski o takie świadczenie złożyło ponad 200 tys. osób.

Związkowcy ze związku Jedność, Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce oraz Związku Zawodowego Górników w Polsce w niektórych kopalniach JSW, uznali, że wobec braku dalszej potrzeby utrzymywania rezerw przeznaczonych na przegrane sprawy sądowe z emerytami, firma powinna wypłacić b. pracownikom nieobjętym ustawą po 10 tys. zł rekompensaty, a obecnym pracownikom po 25 tys. zł premii. Spółka uznała te postulaty za absurdalne.
"W związku z pismem (...) ZZ Jedność, ZZRG w Polsce oraz ZZG w Polsce, zarząd JSW SA informuje: ewentualne rozwiązanie rezerwy z tytułu deputatu węglowego dla emerytów i rencistów nie spowoduje wpływu środków pieniężnych na rachunek JSW SA. Rozwiązanie jakiejkolwiek rezerwy nie ma wpływu na poziom gotówki, którą spółka dysponuje. Wobec powyższego absurdalne żądanie wypłat, o których mowa w piśmie, nie ma uzasadnienia" - podała JSW w komunikacie.

"Żądanie związków zawodowych podpisanych pod pismem jest celowym wprowadzaniem w błąd załogi spółki i kolejnym działaniem na szkodę firmy i zatrudnionych w niej pracowników" - uznali przedstawiciele JSW. Oprócz premii związkowcy chcieliby także dalszej realizacji węgla deputatowego.

Pod pismem do zarządu JSW podpisali się związkowcy z kilku kopalń, nie było to jednak oficjalne wystąpienie reprezentatywnych w skali JSW central związkowych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE