ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski o nieudanym strajku w kopalni: niezrozumiała próba wywołania konfliktu
06.11.2017r. 14:15

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski nie widzi uzasadnienia dla strajku, który próbował w poniedziałek przeprowadzić w kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej związek zawodowy Sierpień 80. "To niezrozumiała dla mnie próba wywołania konfliktu" - ocenił wiceminister.
Według przedstawicieli Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia Ruda, udział w poniedziałkowym strajku ostrzegawczym w tym zakładzie zadeklarowało 30 osób spośród 2,4-tysięcznej załogi pracującej na porannej zmianie oraz ponad 6,5 tys. osób zatrudnionych w kopalni Ruda.

Związek Sierpień 80 prowadzi dwa spory zbiorowe z dyrekcją kopalni. Pierwszy, w ramach którego w poniedziałek na porannej zmianie zaplanowano dwugodzinny strajk ostrzegawczy, dotyczy wprowadzenia jednolitego regulaminu wynagradzania i premiowania dla wszystkich trzech części (tzw. ruchów) kopalni Ruda oraz wypłacenia pracownikom wyrównania tzw. jednorazówek za ubiegły rok. W drugim sporze chodzi o wypłacenie pracownikom dodatkowego jednorazowego świadczenia (od 400 do 1000 zł), z oszczędności w funduszu płac.

"Dla mnie ta próba wywołania konfliktu jest niezrozumiała. Kopalnia Ruda ma wynik dodatni, mamy tam plany inwestycyjne; sytuacja może nie jest zadowalająca, ale lepsza niż mieliśmy to pół roku temu czy rok temu. W tej sytuacji podnoszenie konfliktu, protestu, wywoływanie strajku, wywołuje moje zdziwienie" - skomentował wiceminister Tobiszowski w poniedziałek w Siemianowicach Śląskich.

"Pracownicy sami dzisiaj powiedzieli, jaki mają do tego stosunek, nie przychodząc i nie popierając tego strajku" - dodał wiceminister.

Jak podała Polska Grupa Górnicza, w poniedziałek od rana kopalnia Ruda pracuje normalnie. Z danych spółki wynika, że w ruchu Bielszowice udział w strajku ostrzegawczym zadeklarowało 18 osób, w Halembie 9 pracowników, a w ruchu Pokój 3. Na porannej zmianie w kopalni pracuje ok. 2,4 tys. osób.
Na wtorek zaplanowano kolejne rozmowy związkowców z dyrekcją kopalni Ruda. Sierpień 80 zaplanował natomiast referendum dotyczące potencjalnego podjęcia strajku. Jeżeli załoga poprze taki protest, miałoby dojść do niego 20 listopada. W kopalni obowiązuje pogotowie strajkowe.

Związkowcy argumentują, że w poszczególnych częściach kopalni Ruda obowiązują inne zasady wynagradzania i premiowania (kopalnię Ruda stworzono w lipcu ubiegłego roku z trzech samodzielnych wcześniej kopalń - PAP), co jest niedopuszczalne u jednego pracodawcy. Wprowadzenie jednolitych zasad wynagradzania i premiowania nakazała Państwowa Inspekcja Pracy.

Wiceminister Tobiszowski przypomniał w poniedziałek, że trwają negocjacje jednolitego Układu Zbiorowego Pracy dla całej PGG, który ma ujednolicić warunki zatrudnienia i zasady wynagradzania w skali całej Grupy.

"Chcemy wokół tego roztoczyć bardzo merytoryczną dyskusję i uczynić z tego przykład - na tej kanwie pokazać, jak powinien wyglądać w nowoczesnej, dużej firmie Układ Zbiorowy Pracy" - powiedział wiceminister energii.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE