ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresemSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Politechnika Świętokrzyska będzie współpracowała z PGE
09.10.2017r. 12:34

Politechnika Świętokrzyska w Kielcach oraz PGE Dystrybucja ze Skarżyska-Kamiennej chcą razem realizować projekty badawczo-rozwojowe, wspierane z funduszy UE. W poniedziałek list intencyjny o współpracy podpisały władze obu placówek.
"Dla nas jest to duża sprawa, bo PGE to bardzo prężna grupa energetyczna. Mamy już pomysły na współpracę, dotyczące realizacji konkretnych programów" - podkreślił rektor Politechniki Świętokrzyskiej (PŚk), Wiesław Trąmpczyński.

W ocenie dyrektora generalnego Oddziału PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej Wojciecha Nity, nie można skutecznie aplikować o fundusze zewnętrzna na projekty badawczo-rozwojowe, bez współpracy firm i uczelni. "Jesteśmy ostatnim oddziałem PGE Dystrybucja, który nie miał podpisanej umowy czy listu intencyjnego z regionalną uczelnią techniczną. Będą to działania ukierunkowane na innowacyjność: elektromobilność, źródła odnawialne czy sieci inteligentne, które same lokalizują uszkodzenie, wyizolowują je i rekonfigurują w danym układzie w optymalny sposób, tak, aby w danej chwili maksymalnie dużo odbiorców nie było pozbawionych energii elektrycznej" - dodał Nita.

Prof. Andrzej Kapłon z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki PŚk tłumaczył, że wspólne projekty mogą dotyczyć m. in. eliminacji zakłóceń obciążanych pracą sieci energetycznych, czy - w zakresie elektromobilności - budowy urządzeń pozwalających na bardzo szybkie ładowanie samochodów elektrycznych, tak by były one konkurencyjne w porównaniu z samochodami z silnikami spalinowymi. Trwają starania nad utworzeniem konsorcjum z udziałem kieleckiej uczelni, które zabiegałoby o środki unijne na realizację projektów związanych z elektromobilnością.
PGE Dystrybucja S.A. w Skarżysku-Kamiennej jest trzecim pod względem wielkości z siedmiu oddziałów PGE Dystrybucja - dostarcza energię elektryczną do 800 tys. odbiorców w części województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego i łódzkiego (16,5 tys. metrów kw. powierzchni kraju).

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Kształci ok. 7 tys. studentów na 19 kierunkach i ponad 60 specjalnościach. Zatrudnia 514 nauczycieli akademickich.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE