ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rada Techniczno-Naukowa pomoże w rozwoju Polskiej Grupy Górniczej
07.08.2017r. 10:53

Polska Grupa Górnicza (PGG) - największy krajowy producent węgla - powołała Radę Techniczno-Naukową, która ma pomóc w rozwoju spółki, opartym m.in. o innowacje i nowoczesne technologie. Rada ma też wzmocnić współpracę firmy ze środowiskiem naukowym.
W skład Rady weszli znani naukowcy, dyrektorzy kopalń oraz najważniejsi menadżerowie spółki. Ma ona m.in. opiniować programy i kierunki rozwoju poszczególnych kopalń, kluczowe projekty inwestycyjne oraz strategię rozwoju PGG.

W założeniu Rada Techniczno-Naukowa ma być organem doradczym, skupiającym nie tylko teoretyków, ale przede wszystkim osoby z praktycznym doświadczeniem w branży górniczej. Wśród członków Rady, na czele której stanął prezes PGG Tomasz Rogala, są naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach oraz eksperci z Wyższego Urzędu Górniczego.

"Liczymy, że dzięki połączonym siłom naukowców oraz osób z kierownictwa kopalń, które na bieżąco zajmują się wydobyciem, będziemy mogli usprawnić procesy związane z osiągnięciem strategicznych celów Grupy" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Rada, której członkowie będą się spotykać raz w miesiącu, ma być także miejscem wymiany praktycznych doświadczeń pomiędzy kadrami poszczególnych kopalń, promocji bezpieczeństwa pracy oraz nowoczesnych kierunków rozwoju technologicznego spółki.

Na swoim pierwszym posiedzeniu Rada szczegółowo przeanalizowała sytuację kopalni zespolonej ROW - jednej z największych kopalń PGG. Omówiono m.in. kwestie związane z siecią wentylacyjną kopalni oraz krótko i długoterminowe perspektywy eksploatacyjne poszczególnych ruchów wchodzących w jej skład. Na kolejnym posiedzeniu omawiana będzie sytuacja kopalni Mysłowice-Wesoła.
Strategia Polskiej Grupy Górniczej zakłada zacieśnienie współpracy ze środowiskiem naukowym. Niebawem 20 pracowników w PGG rozpocznie realizację w kopalniach tzw. doktoratów wdrożeniowych, których efekty mają poprawić działanie firmy. Doktorantami będą głównie pracownicy kopalń średniego szczebla - praktycy podziemnej pracy.

Na początku tego roku firma zdefiniowała cztery obszary, w których potrzebuje nowych, bardziej efektywnych rozwiązań, licząc na to, że uda się je wypracować w toku prac doktorskich. Wskazane przez firmę zagadnienia dotyczą wpływu zaburzeń geologicznych na eksploatację i metod minimalizacji tych wpływów, profilaktyki zagrożeń wentylacyjnych i zagrożeń tąpaniami, efektywnego drążenia wyrobisk korytarzowych oraz zarządzenia procesami technologicznymi w kopalniach.

Grupa chce też udostępnić jedną z czynnych ścian wydobywczych jako "żywe laboratorium" na potrzeby prowadzenia pomiarów i badań naukowych. Będą tam zainstalowane różnego rodzaju urządzenia pomiarowe, niezbędne do prowadzenia rozmaitych badań. Ściana będzie wydobywać węgiel, ale głównie będzie zajmowała się pomiarami - określony zostanie cel badawczy i metoda badawcza. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w czynnej kopalni węgla. Dokładna lokalizacja ściany oraz szczegóły techniczne nie są na razie znane.

PGG będzie starać się o środki na badania i innowacje m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Eko 07.08.2017r. 11:38
Na wszelki wypadek nazwisk nie podali.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgred 07.08.2017r. 13:38
Nie wiesz co zrobić, powołaj radę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: stach44 08.08.2017r. 08:54
A POprzednicy jak nie wiedzieli co robić (a najczęściej nie wiedzieli), to sprzedawali lub likwidowali. Całe... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE