ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Porozumienie płacowe w Grupie Tauron: premie zależne od wyników i oszczędności
08.06.2017r. 12:40

Do końca 2019 r. wysokość premii w zatrudniającej ok. 25 tys. osób grupie Tauron będzie uzależniona od osiągnięcia zakładanego wyniku EBITDA oraz realizacji wyznaczonych inicjatyw oszczędnościowych - zakłada porozumienie płacowe, zawarte w czwartek w grupie.
Dokument, podpisany przez zarząd grupy oraz przedstawicieli działającej w niej Rady Społecznej, precyzuje zasady polityki płacowej spółki w latach 2017-2019. W przypadku realizacji zakładanych wskaźników ekonomicznych, oznacza to dodatkowe średnio nieco ponad 100 zł netto miesięcznie dla każdego pracownika, płatne jednorazowo po podsumowaniu rocznych wyników.

"Wynegocjowaliśmy ze stroną społeczną niezwykle odpowiedzialne porozumienie, które w dużej mierze ma charakter warunkowy, czyli świadczenia na rzecz pracowników są bardzo mocno uzależnione od osiągania określonych parametrów finansowych w zakresie wyniku EBITDA i oszczędności" - powiedział w czwartek PAP prezes spółki Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk.

Wypłata dodatkowych świadczeń zależy nie tylko od osiągnięcia określonego na dany rok wyniku EBITDA (zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją), ale również od realizacji inicjatyw oszczędnościowych w poszczególnych obszarach działania grupy.

"Taka konstrukcja porozumienia oznacza, że jeśli w spółce jest progres finansowy - jest świadczenie dla pracowników; bez progresu - nie ma świadczenia" - wyjaśnił prezes, podkreślając, że taki mechanizm powoduje, iż spółka nie jest zobowiązana do wypłaty dodatkowych świadczeń w przypadku gorszych wyników.

Według przedstawicieli Tauronu, realizacja porozumienia płacowego w powiązaniu z wynikami spółki powinna przynieść oszczędności rzędu 459 mln zł w latach 2017-2018, w drodze m.in. optymalizacji struktur i kosztów pracy oraz realizacji inicjatyw oszczędnościowych. Oznacza to wsparcie dla wdrażanego przez grupę trzyletniego, strategicznego programu poprawy efektywności, który w latach 2016-2018 ma przynieść w sumie 1,3 mld zł trwałych oszczędności.

"Realizacja tego programu przebiega zgodnie z przyjętym planem, a nawet go wyprzedza - zakładane efekty na koniec pierwszego kwartału br. wyniosły 626 mln zł" - ocenił prezes, według którego kształt porozumienia płacowego jest znaczącym wsparciem dla programu poprawy efektywności.
"Porozumienie ze stroną społeczną daje nam dodatkowe gwarancje pełnej realizacji programu oszczędnościowego. Chodzi również o zmotywowanie pracowników do zrozumienia potrzeby realizacji tego programu, jego akceptacji i wzięcia w nim aktywnego udziału. Bez akceptacji i współdziałania ze strony pracowników realizacja programu byłaby trudniejsza" - powiedział prezes Grzegorczyk, określając porozumienie jako "bezpieczne" dla spółki.

Jego zdaniem, środki jakie - przy osiągnięciu zakładanych wskaźników - spółka przeznaczy w ciągu najbliższych trzech lat na jednorazowe świadczenia dla załogi, nie są ważące dla wyników spółki, będą natomiast odczuwalną kwotą w kieszeniach pracowników. Trzyletni horyzont obowiązywania porozumienia daje też spółce gwarancję, że w tym okresie nie pojawi się wzmożona presja płacowa w spółkach grupy.

"Umówiliśmy się na trzy lata, zawierając bardzo jasny kontrakt społeczny, na ile i na jakich zasadach mogą liczyć nasi pracownicy; strona społeczna również ma tego świadomość" - powiedział prezes.

Porozumienie obejmuje ok. 96 proc. pracowników zatrudniającej ok. 25 tys. osób grupy Tauron, z 12 spółek istotnych dla jej wyników. Wypracowane mechanizmy nie dotyczą natomiast spółki Tauron Polska Energia (lider holdingu, zatrudniający ok. 400 osób) oraz osób zatrudnionych na stanowiskach menedżerskich.

Podpisane w czwartek porozumienie płacowe jest pierwszym, które uwzględnia trzyletni horyzont czasowy. Jego negocjacje trwały od lutego tego roku. Pracowników grupy reprezentowali członkowie kilkudziesięcioosobowej Rady Społecznej, w skład której wchodzą przedstawiciele reprezentacyjnych związków zawodowych ze wszystkich obszarów działania grupy. Poprzednie porozumienie płacowe wygasło z końcem 2016 r.

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Adam 09.06.2017r. 07:20
I tak powinno być wszędzie. Premie tylko w przypadku wypracowanego zysku. Nie można płacić premii za wyniki ujemne... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowedź: 22-06-2017r. 10:29 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pracownik TD 11.06.2017r. 17:03
a co z dywidendami?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: anna 19.06.2017r. 15:10
związkowcy wolą zawierać ciulowe porozumienia niż twardo walczyć o podwyżki, ot i cała prawda
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE