ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pracownicy PGG otrzymali po 1,2 tys. zł brutto jednorazowej nagrody
27.03.2017r. 13:32

Polska Grupa Górnicza (PGG) wypłaciła w poniedziałek ok. 30-tysięcznej załodze jednorazową nagrodę w maksymalnej wysokości 1,2 tys. zł brutto dla każdego pracownika. Zarząd PGG zdecydował się na wypłatę takiego świadczenia wobec lepszego od zakładanego wyniku spółki w 2016 r.
W styczniu br. PGG podała, że jej strata za ubiegły rok wyniosła (przed audytem) 326,7 mln zł i była o 35,7 mln zł niższa od zakładanej w biznesplanie spółki. Działająca od maja 2016 r. firma od października nie traci już na sprzedaży węgla, podczas gdy biznesplan zakładał, że uda się to osiągnąć dopiero w pierwszym kwartale 2017 r.

Na wypłatę jednorazowej nagrody dla pracowników zarząd PGG przeznaczył kwotę w przybliżeniu równą tej wynikającej z różnicy między rzeczywistym a planowanym wynikiem finansowym firmy za ubiegły rok. Oficjalnie przedstawiciele PGG nie informują, jaka dokładnie kwota została wypłacona w postaci nagrody ok. 30-tysięcznej załodze spółki.

Część środków uzyskanych dzięki lepszym wynikom ma trafić także na wyrównanie wynagrodzeń w PGG do średniego poziomu 6225 zł. W niedawnym porozumieniu społecznym, otwierającym drogę do planowanego na początek kwietnia br. połączenia PGG z Katowickim Holdingiem Węglowym, zarząd Grupy zobowiązał się do ukształtowania średniego wynagrodzenia właśnie na takim poziomie - dla części górników z kopalń holdingu ma to oznaczać wzrost miesięcznego wynagrodzenia po przejściu do PGG.

Według związkowców z PGG nagroda za ubiegły rok należała się górnikom. Związki podkreślają, że nie należy utożsamiać jej z tzw. czternastą pensją, która jest obecnie w PGG zawieszona.

"Skoro Polska Grupa Górnicza od października ubiegłego roku przynosi zyski, pracownicy kopalń PGG powinni zostać nagrodzeni określoną gratyfikacją pieniężną, bo to dzięki ich pracy, dzięki wyrzeczeniom finansowym, które wcześniej ponieśli, firma przetrwała i właśnie wychodzi na prostą. Poza tym pracownicy innych spółek węglowych otrzymali już świadczenia podobnego typu, czy to w postaci premii jednorazowej czy czternastej pensji" - wskazał szef Solidarności w PGG Bogusław Hutek.

Regulamin wypłaty nagrody ustalił pracodawca w załączniku do uchwały zarządu PGG. Świadczenie otrzymali w poniedziałek pracownicy zatrudnieni w Grupie 1 marca 2017 r., a przyjęci do pracy przed 1 stycznia 2017 r. Osoby ukarane w ubiegłym roku za przewinienia pracownicze otrzymały nagrodę pomniejszoną od 15 do 25 proc. Z nagród potrącono też 7,10 zł za każdy dzień absencji chorobowej, urlopu wychowawczego, świadczenia rehabilitacyjnego czy urlopu bezpłatnego, z wyłączeniem nieobecności wynikającej z wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Osoby zatrudnione na etatach cząstkowych otrzymały nagrodę w wysokości proporcjonalnej do wielkości etatu. Nagród nie otrzymały osoby, które dokonały zaboru mienia, otrzymały karę związaną z posiadaniem lub pozostawaniem pod wpływem alkoholu lub miały na koncie nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.

Inicjatywa wypłacenia jednorazowej nagrody załodze PGG zrodziła się w trakcie rozmów dotyczących fuzji Grupy z KHW. Związkowcy postulowali wówczas renegocjację porozumienia z kwietnia ubiegłego roku, na mocy którego w PGG na dwa lata zawieszono nagrodę roczną, tzw. czternastą pensję. Argumentowali, że lepsze wyniki spółki oraz perspektywa fuzji z holdingiem, to przesłanki do wznowienia rozmów o "czternastce". Ostatecznie do takich rozmów nie doszło, zarząd PGG zaproponował jednak wypłatę jednorazowego świadczenia.

Podczas negocjacji z zarządem związkowcy wystąpili również z postulatem waloryzacji wartości bonów żywnościowych, należnych górnikom zatrudnionym pod ziemią. Obecnie wartość takiego bonu wynosi 14,90 zł na dniówkę; kwota ta nie była waloryzowana od kilku lat.

Kwestią sporną pozostaje wypłata czternastej pensji za pierwsze cztery miesiące ubiegłego roku, kiedy działała jeszcze Kompania Węglowa. Z początkiem maja 2016 r. jej kopalnie przejęła Polska Grupa Górnicza, a związkowcy w porozumieniu społecznym zgodzili się na zawieszenie "czternastki" na dwa lata. Strona społeczna uważa jednak, że za okres przed zawarciem porozumienia - od stycznia do kwietnia 2016 r. - górnicy powinni otrzymać odpowiednią część 14. pensji. Związkowcy chcą, by w tej sprawie wypowiedział się sąd.

"Organizacje związkowe zdecydowały, że skorzystają z drogi sądowej. Jako że postępowanie sądowe wiąże się z kosztami, zapadła decyzja, aby pozwy składali pilotażowo pojedynczy pracownicy. Jeśli ta droga okaże się skuteczna, skorzystają z niej pozostali" - wyjaśnił Hutek.

KOMENTARZE ( 14 )


Autor: nikt 27.03.2017r. 14:58
Gratulujemy, szczególnie skutecznych związkowców.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ja 27.03.2017r. 16:06
Za straty placimy nagrody dzieki ktorym straty sa wieksze. No swiat wg komunistow tak wygladal.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jolanta 27.03.2017r. 16:20
Skandal !!! Duże spółki skarbu państwa składają się by bankrut nie upadł, a jego pracownicy dostają po 1,2 tyś.... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 27-03-2017r. 18:41 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekonomista 27.03.2017r. 22:08
Takie zarządzanie kwalifikuje się pod działanie na niekorzyść przedsiębiorstwa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Vena 27.03.2017r. 22:57
Pyt. Kto dał te pieniądze bankrutom ? Odp. Całe nasze społeczeństwo ! Poprzez dobrowolne - pod przymusem inwestowanie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: stefan 27.03.2017r. 22:59
Rozdawnictwo w stylu rządzących z naszych podatków. Brawo
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: adam 28.03.2017r. 11:34
zwiąckowcy przehandlowali górników jak zwykle, te pieniądze powinny iść na rozwój kopalni a nie na wypłacanie premi
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: marcin 28.03.2017r. 11:34
nie do końca zgadzam sie z wypłacaniem takich bonusów, pgg ma długa droge do przejścia i pieniadze nie powinny być... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: johaniek 28.03.2017r. 12:26
zastanawiam się tylko dlaczego zwiazkowcy sami nie dorzucą kasy do tego pomysłu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rewers 28.03.2017r. 12:26
Górnictwo trzeba uzdrowić, ale nie da się tego zrobić w taki sposób, zwlaszcza ze czesc ludzi z Sierpnia 80 już... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: parma 28.03.2017r. 18:31
Czy pazerność związkowców ma granice?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: witos 29.03.2017r. 09:58
już słyszałem ze hutek chce jeszcze 14 wycisnać. Jak tak dalej pójdzie to żadna spółka górnicza się nie ostanie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: teor 29.03.2017r. 09:58
dlatego mysle ze w takiej sytuacji wypłacanie 14 plus bonusów za wyniki finansowe, mimo ze firma nie przedzie tak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE