ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ponad stu pracowników kopalni Krupiński rozpoczęło pracę w innych kopalniach JSW
10.02.2017r. 14:26

Ponad stu pracowników przeznaczonej do likwidacji kopalni Krupiński w Suszcu rozpoczęło w piątek pracę w dwóch innych kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej: Pniówek i Budryk. W sumie alokowano 305 pracowników kopalni, która z końcem marca ma zakończyć wydobycie węgla.
Jak podała JSW, w kopalni Pniówek pracę rozpoczęło w piątek 59 pracowników Krupińskiego, a w kopalni Budryk - 42. Przeniesione osoby to przede wszystkim pracownicy oddziałów przygotowawczych. Kolejni pracownicy będą stopniowo przenoszeni w lutym i marcu.

"Zgodnie z harmonogramem, przekazanie majątku kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) ma się zakończyć 31 marca 2017 roku" - przypomniała rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Poprzednia duża grupa pracowników Krupińskiego przeszła do innych kopalń JSW z początkiem lutego; wówczas 120 pracowników brygad robót przygotowawczych przeniesiono do kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

Wszyscy pracownicy przeznaczonej do likwidacji kopalni Krupiński mają zapewnioną pracę w JSW, a osoby uprawnione mogą skorzystać z osłon socjalnych, przewidzianych w tzw. ustawie górniczej: urlopów górniczych lub jednorazowych odpraw pieniężnych. Do początku lutego chęć skorzystania z tych instrumentów w całej JSW zadeklarowało 1716 pracowników, z których 324 chciałoby otrzymać odprawy; pozostali zamierzają odejść na urlopy górnicze. Aby skorzystać z osłon, pracownicy muszą najpierw być przeniesieni do spółki restrukturyzacyjnej.
Do urlopu górniczego jest uprawniony pracownik zatrudniony pod ziemią, któremu do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata (w przypadku pracowników mechanicznej przeróbki węgla - trzy lata). Podczas urlopu pracownik otrzymuje 75 proc. wynagrodzenia, powiększonego o inne świadczenia. Natomiast z jednorazowej odprawy pieniężnej po przejściu do SRK mogą skorzystać pracownicy zatrudnieni na powierzchni, także w zakładzie przeróbki węgla, którzy przepracowali w górnictwie co najmniej pięć lat i mają do emerytury dłużej niż rok. Wysokość odpraw jest zróżnicowana od terminu rozwiązania umowy o pracę.

Decyzję o przeniesieniu kopalni Krupiński do SRK akcjonariusze JSW podjęli 1 grudnia ubiegłego roku. To część programu naprawczego JSW oraz jeden z warunków porozumienia spółki z instytucjami finansowymi. Całej ponad 2-tysięcznej załodze kopalni zagwarantowano pracę w innych kopalniach JSW lub możliwość skorzystania z osłon. Do 10 lutego pracownicy Krupińskiego mogli wybrać, w której kopalni JSW chcą dalej pracować. Teraz alokacja będzie prowadzona dalej, ale to spółka będzie przenosić konkretne osoby do konkretnych kopalń.

Kopalnia Krupiński zostanie przeniesiona do SRK 1 kwietnia br. Według przeprowadzonych analiz zakład nie ma szans na stabilne rentowne wydobycie. W listopadzie przeprowadzono symulację różnych wariantów z uwzględnieniem ostatnich, wyższych niż przed rokiem cen węgla. Utrzymanie Krupińskiego w strukturach spółki do 2021 r. kosztowałoby JSW - według różnych wariantów - od 291 mln zł do ponad 520 mln zł.

Sprawa kopalni Krupiński była dwukrotnie przedmiotem posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Na ostatnim spotkaniu związkowcy przekonywali, że zakład mógłby działać dłużej. Zarząd JSW i resort energii są innego zdania; przedstawiciele JSW podtrzymali plan przekazania zakładu do SRK.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE