ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Projekt porozumienia przed fuzją w górnictwie: rozwiązanie układu i przejście 2,2 tys. osób do SRK
10.02.2017r. 12:32

Zgoda na rozwiązanie układu zbiorowego pracy w KHW i przyjęcie zasad obowiązujących w PGG oraz stopniowe przejście do spółki restrukturyzacyjnej 2,2 tys. osób, wraz z przekazywanym do likwidacji majątkiem - zakłada projekt porozumienia poprzedzającego połączenie KHW i PGG.
Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Energii, zagrożony upadłością Katowicki Holding Węglowy (KHW) i Polska Grupa Górnicza (PGG) mają być połączone 1 kwietnia tego roku. W czwartek związkowcy z obu firm otrzymali projekt porozumienia dotyczącego warunków tego procesu. W piątek PAP nieoficjalnie poznała projekt, który w przyszłym tygodniu ma być negocjowany. Załoga holdingu ma poznać jego zapisy podczas przyszłotygodniowych masówek w kopalniach. Związkowcy z KHW w oświadczeniu określili proponowane rozwiązania jako niekorzystne dla załogi i "nie do przyjęcia".

Zgodnie z projektem, formalnie holding i PGG nie zostaną połączone, ale nastąpi sprzedaż wybranych aktywów holdingu do PGG. Jeszcze przed transakcją wydzielona część katowickiej kopalni Wieczorek (szyby Poniatowski i Wschodni wraz z infrastrukturą techniczną i nieruchomościami) ma być przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), wraz z grupą ok. 500 pracowników, uprawnionych do skorzystania z osłon socjalnych.

Kolejna część kopalni Wieczorek (z infrastrukturą dołową i powierzchniową) ma znaleźć się w spółce restrukturyzacyjnej do końca 2017 roku, z grupą kolejnych ok. 700 pracowników. Już wcześniej zarząd KHW zapowiedział jednak, że pozostałe złoża Wieczorka będą nadal eksploatowane z wykorzystaniem infrastruktury sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic, dzięki podziemnemu połączeniu.

Również do końca tego roku do SRK ma być przekazana rudzka część katowickiej kopalni Wujek - tzw. ruch Śląsk, wraz z tysiącem pracowników. Wówczas łączna ilość osób odchodzących z KHW na dostępne w SRK osłony - urlopy górnicze i jednorazowe odprawy - wyniesie ok. 2,2 tys. pracowników. Gdyby okazało się, że któryś z zainteresowanych osłonami górników nie spełnia kryteriów skorzystania z nich - ma zagwarantowaną pracę w PGG, podobnie jak pozostali pracownicy holdingu - obecnie spółka zatrudnia ponad 13 tys. osób.

Kopalnie holdingu w strukturze PGG mają stanowić łącznie tzw. ruch KHW. Oprócz kopalń (za wyjątkiem przekazanej do SRK w pierwszej kolejności części kopalni Wieczorek) transakcja obejmie też sprzedaż 100 proc. udziałów w holdingowej spółce Centrum Usług Wspólnych, natomiast udziały w innych spółkach zależnych (Śląsko-Dąbrowskiej Spółce Mieszkaniowej i firmie handlowej Katowicki Węgiel) pozostaną w Katowickim Holdingu Węglowym, który po transakcji zbycia kopalń do PGG ma zatrudniać ok. 30 osób i posiadać jedynie nieprodukcyjne aktywa.

W projekcie porozumienia zapisano, że transakcja sprzedaży aktywów holdingu do PGG ma na celu m.in. ochronę maksymalnej liczby miejsc pracy w zakładach KHW oraz wdrożenie rozwiązania, gwarantującego stabilność zatrudnienia dotychczasowych pracowników u nowego pracodawcy". Ma też zapewnić "funkcjonowanie i stabilizację finansową kopalń KHW oraz pozyskanie środków na inwestycje" - wielkość związanego z tym dokapitalizowania minister energii Krzysztof Tchórzewski oszacował w miniony poniedziałek na ok. 1 mld zł, jednak w projekt porozumienia ze związkami nie obejmuje spraw związanych z dokapitalizowaniem.
Projekt zakłada, że pracownicy holdingu (także ci z biura zarządu tej spółki) przejdą do PGG w trybie artykułu 23 prim Kodeksu pracy, jednak wcześniej - do 25 lutego - związki miałyby zgodzić się na rozwiązanie z dniem 30 marca br. Holdingowego Układu Zbiorowego Pracy, obowiązującego w tej spółce - z licznymi modyfikacjami - od 1993 r. Projekt porozumienia rozwiązującego układ jest załącznikiem do projektu zasadniczego porozumienia społecznego.

Jeżeli holdingowy układ zostanie rozwiązany, pracowników KHW po przejściu do PGG obowiązywałyby zasadnicze regulacje stosowane w Grupie. Natomiast do do czasu wypracowania i przyjęcia w PGG jednolitych dla całej spółki dokumentów dotyczących Regulaminu pracy i Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, w tym zakresie mają obowiązywać dotychczasowe regulacje z KHW.

W projekcie porozumienia zawarto też zgodę na dokonanie wyrównania wynagrodzeń przejętych przez PGG pracowników KHW, skutkiem czego będzie - jak napisano - "stopniowe wyrównanie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kopalniach KHW do poziomu obowiązującego w pozostałych jednostkach organizacyjnych PGG". Obecnie - według danych firm - górnicy z KHW zarabiają w większości mniej niż ich koledzy w PGG.

Porozumienie ma też gwarantować górnikom z KHW wypłatę do 3 marca br. drugiej raty tzw. czternastej pensji za ubiegły rok, wraz z odsetkami. Z powodu kłopotów finansowych holdingu pracownicy dostali w terminie zaliczkowo jedynie część tego świadczenia - tysiąc złotych. Związkowcy z KHW wyrazili swój sprzeciw wobec uzależniania wypłaty całości "czternastki" od podpisania porozumienia i zażądali natychmiastowej wypłaty tego świadczenia (w skali KHW chodzi w sumie o ok. 90 mln zł). W PGG, na mocy porozumienia z kwietnia ub. roku, "czternastka" została zawieszona. Jeżeli w przyszłym roku spółka osiągnie dobre wyniki i świadczenie ponownie byłoby wypłacane, otrzymają je także górnicy z włączonych do PGG kopalń KHW.

Projekt zawiera też deklarację, że organizacje związkowe "będą współdziałać z przedstawicielami Ministerstwa Energii oraz nowego pracodawcy w celu jak najszybszego zastosowania rozwiązań systemowych poprawiających sytuację branży górnictwa węgla kamiennego", a także "będą współdziałać z zarządem PGG w celu pełnego ujednolicenia przepisów zbiorowego prawa pracy" - obecnie w Grupie trwają prace nad nowym, jednolitym układem zbiorowym pracy, mającym zapewnić większą elastyczność i możliwości motywowania pracowników.

Według niedawnych zapowiedzi, negocjacje kształtu porozumienia, z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i jego zastępcy Grzegorza Tobiszowskiego, mają być kontynuowane w Katowicach w najbliższy poniedziałek. Jednak dokładny termin rozmów nie został dotąd podany.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE