ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPraca i edukacja
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.SZUKASZ PRACOWNIKA?
Zamieść swoje ogłoszenie na stronach seriwsu Praca i Edukacja. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Grupy energetyczne zmieniły zasady wynagradzania władz
16.12.2016r. 11:09

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Enei, Energi, Polskiej Grupy Energetycznej oraz Taurona, które odbyły się w ostatnich dniach, podjęły uchwały w sprawie zmian w zasadach wynagradzania zarządów oraz rad nadzorczych spółek.
NWZA Polskiej Grupy Energetycznej, które odbyło się 14 grudnia oraz nadzwyczajne walne zgromadzania Enei, Energi oraz Taurona, które miały miejsce dzień później , przyjęły uchwały w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządów oraz rad nadzorczych spółek.
Decyzje te są konsekwencją wejścia w życie ustawy o zasadach wynagrodzeń w państwowych spółkach, która weszła w życie na początku września. Zgodnie z jej zapisami wprowadza między innymi widełki dla wynagrodzenia podstawowego członków zarządu, które będzie zależało od wielkości spółki. W przypadku spółek z kategorii "duże plus", do której należą grupy energetyczne (co najmniej 1251 osób, obrót roczny netto wyższy niż 250 mln euro) widełki ustalono na poziomie 7-15-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Wynagrodzenie ma być podzielone na część stałą i zmienną. W myśl zapisów ustawy "część zmienna wynagrodzenia w spółce nie będzie mogła przekroczyć 50 proc., a w największych spółkach 100 proc. wynagrodzenia podstawowego członka organu zarządzającego w poprzednim roku obrotowym". Ponadto ma ona zależeć od osiągniętych celów inwestycyjnych spółki. Według ustawy jest dziewięć takich celów: wzrost zysku netto; wzrost wielkości produkcji czy sprzedaży; wartość przychodów, w szczególności ze sprzedaży, z działalności operacyjnej; zmniejszenie strat, obniżenie kosztów zarządu lub kosztów prowadzonej działalności; realizacja strategii lub planu restrukturyzacji; osiągnięcie wskaźników, w szczególności rentowności, płynności finansowej, efektywności zarządzania lub wypłacalności; realizacja inwestycji, z uwzględnieniem skali, stopy zwrotu, innowacyjności, terminowości realizacji.

Jak wynika z przyjętych w przez rady nadzorcze spółek energetycznych katalogach celów zarządczych, których osiągnięcie wpłynie na wysokość wynagrodzenia zmiennego zarządów oprócz wskaźników finansowych i jakościowych takich jak wysokość EBITDA, czy wskaźnika dług netto/EBITDA oraz dostosowania się spółek do istoty zmian strukturalnych sektora oraz poprawy wskaźników jakościowych dotyczących obsługi klienta, znalazły się też specyficzne dla spółek cele.

Wynagrodzenie zmiennego zarządu Energii będzie zależne między innymi od terminowej realizacji kluczowych etapów projektu budowy bloku energetycznego o mocy ok. 1000 MW w Ostrołęce oraz od uzyskania wskaźnika jakościowego dostaw energii elektrycznej SAIDI na poziomie określonym w zatwierdzonym planie rzeczowo - finansowym na dany rok obrotowy. W przypadku Enei mowa jest między innymi o terminowej realizacja inwestycji realizowanych przez Grupę Kapitałową Enea.
W przypadku zarządu PGE mowa jest między innymi o osiągnięciu określonego poziomu wskaźnika dyspozycyjności czasowej centralnie dysponowanych jednostek wytwórczych PGE GiEK oraz realizację określonych kamieni milowych dla inwestycji w elektrowniach Opole i Turów.

Poziom zmiennego wynagrodzenie zarządu Tauron będzie natomiast zależny między innymi od realizacji Programu "Poprawy efektywności w latach 2016-2018" i uzyskania łącznego efektu na poziomie zatwierdzonym w Planie Rzeczowo-Finansowym na dany rok obrotowy oraz od utrzymania ratingu spółki na poziomie inwestycyjnym.

Miesięczne wynagrodzenie członków rad nadzorczych zostało natomiast ustalane zgodnie ustawą jako iloczyn przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego oraz mnożnika, który w przypadku wszystkich grup dla przewodniczącego rady nadzorczej wynosi 1,7, a dla pozostałych członków rady nadzorczej - 1,5. Wynagrodzenie to przysługuje bez względu na liczbę zwołanych posiedzeń. Natomiast nie przysługuje za ten miesiąc, w którym członek rady nadzorczej nie był obecny na żadnym z prawidłowo zwołanych posiedzeń, a nieobecność nie została usprawiedliwiona.

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: nbo nie? 17.12.2016r. 11:42
eee tam - będą się zatrudniać w spółkach zależnych aby dorobić..:)Polak potrafi..
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 17-12-2016r. 20:07 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ka 18.12.2016r. 23:21
Kasę może im zablokują, ale dodatkowych kosztów jakie poniosą spółki, to nikt nie przypilnuje. Mam na myśli auta... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 23-12-2016r. 19:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: sceptyk 23.12.2016r. 12:44
Podstawowy wskaźnik, to zero odrzuconych wniosków o zatrudnienie sympatyków władzy. No i szybkość reakcji na telefony... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 27-12-2016r. 18:08 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Alicja 27.12.2016r. 17:21
I tak dla tych kwalifikacji za wysoko
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Alicja 27.12.2016r. 18:10
Powtarzam.
Do tych kwalifikacji i tak wysoko
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE